Capitalism 2 -Kapitalizm Oyun

Kapitalizm Oyun İnceleme

Trevor Chan’den Capitalism II(Kapitalizm)  bir iş simülasyonu oyunudur. 2001’de Enlight Stüdyoları tarafından yapılmış, Ubisoft tarafından dağıtılmıştır.

En az sistem gereksinimleri: İşlemci: PII 233 ve benzeri  RAM: 64 MB  Sabit disk boşluğu: 250 MB

Capitalism_II_kapakOyuncu bir iş imparatorluğu kurar ve yönetir. Gerçek dünyada karşılaşılacak “iş” olayları oyuna çok iyi aktarılmıştır. Pazarlama, üretim, satın alma, ithalat, perakende gibi birçok kavram incelikleriyle işlenmiştir. Girişimci ve kapitalist olmak üzere iki ayrı görev seyri ve girişimcilik içerisinde öğrenme imkanı vardır.Birinci oyuna çok benzerdir. Çeşitlilik artmıştır ve multiplayer özelliğiyle zenginleşmiştir.

Bence iş dünyasını anlamak isteyen bir insanın oynaması gereken bir oyundur. Oyunları sevmese dahi sistemin işleyişini görmek açısından çok ilham vericidir. Üniversitelerin finans ve işletme bölümlerinde oynatıldığını duydum. Oynamak için İngilizce şart, ama İngilizceden alaylıysanız az çok çözersiniz. Yazı sayı ve grafik yoğunluklu bu oyunda görüntü yalnızca yer seçmek açısından önemli. Geri kalan her şey sayılar ve grafikler. 2013’ün ortasında bana tekrar yükletip bağımlılık derecesinde oynatan bu oyun kendi türünün tek örneği ve pek çok türün de en başarılı temsilcisi. Oyunda serbest oynuyorsanız işiniz basit. En kolay yollardan biri İlaç sektörünü ele geçirmektir.  Satış ve hammadde(Kimyasal mineral- Petrol: Plastik) kanallarına doğru genişleme imkanı mevcuttur. Ayrıca eczanelerin bakım masrafı diğer dükkanlardan düşüktür. Oyunda üç ilaç var bir de yanına bir şampuan fabrikası kurarsanız. Hem eczaneleriniz full kapasite çalışır, hem de hammadde kaynaklarınız etkin kullanılır.  Düşük bir sermaye ile perakende sektörüne girebilirsiniz. Daha sonra kendi tedarikçiniz olabilirsiniz. İlk önce iki üç satış kanalınız olur. Daha sonra keresteciliğe girersiniz. Oradan da yatak- sandalye üretip karın doruklarına varabilirsiniz.

capital_790screen002

Oyundan felsefi olarak birçok şey anlaşılabilir. Bir kere kapitalin psikolojisine girebilir ve sadece kendinizi düşünüp diğer herkese acı çektirmek nedendir anlayabilirsiniz. Kapital (Türkçesi ana mal) insani duygularla ilgilenmez. Oyunda nasıl karşı şirkete acımazsanız gerçek hayat da kapitalistlerin bir oyun sahasıdır. Kapital bir çeşit hastadır diyebiliriz. Çünkü sömürüyü oyun yapsanız dahi bu sürekli olamaz, kısmen olmalıdır. Hadi sürekli oldu, kanser virüsü gibi kendini de bitirir. Bunu görmezden gelmek ve gerçeği reddetmek hasta kapitalistlerin en belirgin özelliğidir. Halkın en önemli görevi içindeki bu tam zamanlı sömürücülere haddini bildirmektir. Tabi gerçeği bir oyun haline getirip aynen Capitalism 2’de yapıldığı gibi halk ve işçi faktörünü silmezseniz.

 

Bu oyunu düşünen ve yapan kişilere teşekkür olması açısından isimlerini buraya yazacağım. Zira bir oyun bu kadar acı gerçeği yansıtabilir.

Tasarımı- Proje Trevor Chan
Programlama Gilbert Luis
Programlama Dickens Au
Programlama Ban Tam
Programlama Wilson Wong
Grafik Chris Whitehouse
Grafik Michael Au
Grafik Huang XiaoYing
Grafik Yao HengZhi
Grafik Zhu Jing
Grafik Zhou ZhiHong
Grafik Liu Zhao
Grafik Liu Jia
Grafik Wang ZiZhi

 

Capitalism 2 oyun içikapitalizm oyun600px-Class_pyramid

 

Genişletilmiş bir sürümü olan” Capitalism Lab” de Aralık 2012’de çıkmış. Yeni bir şey olmadığına inandığım için almadım. Deneyen olursa yazsın biz de haberdar olalım vesselam.

Leave a Reply