doğuhan murat yücelHayatın soran tarafı. Sorularla yaşayan bir münzevi. Yazıları düşünmek için yazıyor. Şunu fark etti: Her zaman birlikte düşünüyoruz. Sonra dmy.info’ya yazmaya başladı. Sitede dördüncü yılı, ancak yaklaşık on yıldır yazmaya çabalıyor. Daha doğrusu, düşünmenin doğru şekli olan, birlikte düşünmeye, biz olarak ifade etmeye çalışıyor. Bazen can sıkıntısından, bazen de insanların ihtiyacına yönelik konu seçiyor. Yazıların kısa, öz olması ve insanlığın imdadına yetişmesi için çabalıyor. Çünkü hepimiz öleceğiz, ancak insanlığın ömrü bizden de kısa.

Evrende sayısız varlık içinde insan denilen küçük bir grubun ufacık bir üyesiyim. Aslında sen ben olayı değil, her şeyi kendimden bir parça gibi görüyor, öyle davranıyorum. Dünyaya kendim gelmedim, hayatı da başkasından öğrendim. Ölüm de isteğim dışında olduğundan çok havaya girmiyorum. Büyük oranda benim dışımda olan hayata uyum sağlamaya çalışıyorum. Biz‘in biraz edebiyatçı, biraz felsefeci ve hayatın gidişatına kafayı takmış tarafıyım. Soruyorum ve sizinle sorguluyorum.

Yazılar ortak uzlaşıyı çözme çabasıdır. Yazmak sizinle birlikte deva bulmaktır, anlamaya çalışmaktır. İnternette yazmak bunun en güzel şeklidir. Hikmetin sahibi ben değilim, hepimiziz. Bana gelen malumatı sizinle sınırsızca paylaşmalıyım. Emanetçi bile değilim sadece gözetiyorum. Hepimiz başkalarından öğrendik, esirgememeliyiz. Eser veren herkese bilgimin kaynağı olan bu ekrandan teşekkür ediyorum.

Yazdıklarım bana gösterilenlerdir. Amacım ifadeyi düzgün vermektir.  Yanlış isem söylenmesi, eleştirilmesi ve haddimin bildirilmesi talebindeyim. İletişim bölümünden fikirlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca bakınız: Hakkında sayfası

Tavsiyeler

  • Kitap

Mesnevi-i Şerif, Kuyucaklı Yusuf, Otostopçunun Galaksi Rehberi, Dorian Gray’in Portresi,  Suç ve Ceza, Küçük Prens, Simyacı, Sisifos Söyleni, Dönüşüm, Zorba

  • Dizi

Rick and Morty, Behzat Ç., Black Mirror, Dekalog, Cosmos…

  • Film

Bir Zamanlar Anadolu’da, Arrival,Dogville… bakınız: Felsefi filmler listesi

  • Oyun

Europa Universalis, Victoria 2, Portal, Fallout, Soma, Everything, Dishonored, Frostpunk

DMY Hakkında