Hayatın AnlamıHayatın Anlamı Hayatın Ben Tarafı adlı uzun bir yazı yazdım. Eskiler buna kitap diyor. Şimdilerde yazı pek sıradan olduğundan kitap yazdım gibi bir kasıntıya girmek saçma olur. Bu devirde herkes yazar. Yazı kalabalığının içinde sıyrılabilecek ürünler vermek zor. Bu çalışmam çok saçma olması nedeniyle öne çıkmalı ve okunmalıdır. Bana saçma gelen düzene karşı saçmaladım. Benim için anlamlı olanı yaptım.

En büyük eseri bile yazsanız, duyguları sömürmüyorsanız pek okunmazsınız. Hele ki felsefe yazıyor, üstüne üstlük bazı şeyleri sorguluyorsanız yazmamak daha iyidir. Bazılarımız düşünmekle lanetlendikleri için hiç akıl karı olmayan bu işi yapıyor ve ister istemez kendimizle konuştuklarımızı insanlara da aktarıyoruz.

İlk büyük yazım olan Hayatın Anlamı ‘nı yazarken benzer soruları soran insanları düşündüm. Kendim bir ömür boyunca aynı soruları sormuştum. Bir de yazayım dedim. Aynı soruları soran insanlar ne diyecek? Ben yazarken kendime ne katacağım? Sonuçta yazmanın düşünmek kadar sorgulayıcı olabileceğini anladım. Yazdıklarımı kağıt kitap olarak bastırmayı düşündüm ama araştırınca bunun kimseye faydası olmayacağını anladım. Dünyanın her yerine saniyesinde ulaşabilecek, üstelik bunu ağaçları yok etmeden, insanları yormadan yapabilecek internet yöntemi varken bunu yapamazdım.

Yazıda kendi öğrencilik hayatımdan yola çıkarak bir felsefe gönüllüsünün hayatı anlama macerasını anlatıyorum. Daha doğrusu anlayamama macerasıdır. Çünkü felsefe hayata dair bilgimizin yeterliliğini değil, yetersizliğini fark etmekle başlar. Nice insanlar benzer soruları sordular. Hayatı anlamış değiller. Hayatı anlamamaya başlamış olabilirler. Hayatı anlamayabilmek yetkinliğine ulaşanlara biraz seslenebildiysem, insanları yaptıklarını sorgulamaya ve “ben” in niteliğini düşünmeye sevk edebildiysem ne mutlu bana.

Bilerek dandik yaptım, hayatı anlattım. Çok daha iyisini beş dakikaya yazarım. Eylül-2013 Pendik/İstanbul

Web sayfası üzerinden okumak için:

1. bölüm: http://www.dmy.info/hayatin-anlami-1/

2. bölüm: http://www.dmy.info/hayatin-anlami-2/

3.bölüm: http://www.dmy.info/hayatin-anlami-3/

4.bölüm: http://www.dmy.info/hayatin-anlami-4/

İndirmek İçin

İndirmek için sağ tıklayıp “hedefi farklı kaydet” diyebilirsiniz.