İnsan Neden Var? Hayat- Evren Neden Oluştu? tanrı yaratılış

İnsan Neden Var? Hayat- Evren Neden Oluştu?

İnsan neden var? Doğada bir farkımız olduğuna inanıyoruz. Zeka dediğimiz şeyin bize kısmet olduğunu sanıyoruz. En azından genel kanı böyledir. Galiba diğer canlılar üzerinde bir etkimiz ve kontrolümüz var. Peki bu ayrıcalık nedendir? Neden kendini diğer canlıların üzerinde hisseden bir insanlık mevcuttur?

İnsan Neden Var? Hayat- Evren Neden Oluştu? tanrı yaratılışDüşünen insan, homo sapiens diye adlandırdığımız canlının nitelikleri nelerdir? Bilimsel olarak diğer canlılardan belirgin olmayan bir ayrılığımız vardır. Örneğin beynin büyüklüğünde vücuda oranla özel sayılırız ancak bizi geçen birçok küçük canlı var. Büyüklük, küçüklük, yoğunluk gibi kıstaslarda geçildiğimiz bilimsel bilgilerle sabittir. İnsanı doğada farklı kılan fiziksel hiçbir özelliği yoktur. İnsan dışarıdan bakınca özel değildir. İnsanı insan yapan hep beraber bu satırları okumamızı sağlayan şeydir. Daha iyi anlaşabilmektir. İletişim kurmak, birbirimizi anlamak, birbirimiz için bir şeyler yapabilmek diğerlerinden ayrılan ender özelliklerimizdendir.

Günümüzdeki insanın ortaya çıkışında belirgin olan tek şey iletişimdir. Birbirimize seslenmek, yardımını istemek, uyarmak, onu düşünmek insanlığı ortaya çıkarmıştır. Hayat neden oluştu? sorusunun cevabı da buradadır. Orada da birtakım elementlerin canlı bir hücreyi oluşturmasını görürüz. Bazı maddeler bir araya gelerek canlılığı oluşturmuştur. Hayat madde parçalarının bir araya gelip birlik oluşturabilmesi sonucu vuku bulmuştur. Belki evren de böyle bir hareketin sonucudur ancak bunu söylemek güçtür. Maddeyi ve insanı dışarıdan görebiliriz, evrenin ise ancak ufak bir kısmına bakarız. Yine de parçalarından kendisini anlamak mümkün olabilir.

İnsan Neden Var? Hayat- Evren Neden Oluştu? tanrı yaratılışİnsan neden var ise evren de o yüzden var. Hayat insanın var olma sebebiyle aynı- en azından benzer sebeplere dayanır. Bir işin nedenini ancak yapan  ya da yapanı anlayan kavrayabilir. Biz öncemizi, sebebimizi bilmiyoruz. İçinde bulunduğumuz hayatları da sadece tasvir edebiliyoruz. Kendi aramızda anlaşmaya yetmeyen dil etkinliğini evrenin dışını anlamak için kullanmaya çalışıyoruz. Açıkçası, evrende bir nokta bile olamayan insanlığın bu yaptığı kozmik komedidir. Evrenin neden var olduğu, ya da hayatın neden var olduğu sorusundan ziyade daha gerçekçi bazı sorular sorulabilir. Bunlar evren nasıl var? İnsan nasıl var? Ne yapıyoruz? gibi sorulardır.

Neden var olduğumuz sorusunu paranteze alınca nasıl kalıyor geriye. Nasıl var olduğumuzu da tarihteki birçok saçmalık, sömürü, sefalet; ve ihtişam, krallık, soyluluk gibi şeylere bakarak çözebiliriz. İnsani açıdan bakarsak sefil ve rezil bir şekilde varız. En azından dünyanın “en gelişmiş” milletleri “gelişmemiş” milletlerine zorla özgürlük götürüyorsa ve sadece susuzluktan milyonlar ölüyorsa insanın nasıl var olduğuna dair bir şeyler akla gelir. [bak.dmy.info/capitalism-2-kapitalizm/] bak: İnsan nedir

19 Comments

 1. ozan 28 Ağustos 2014
 2. Yunus Emre 10 Ekim 2014
 3. ahmet duru 3 Ocak 2015
 4. cosmos 8 Ocak 2015
 5. gokhan 12 Ekim 2015
  • Doğuhan Murat Yücel 17 Ekim 2015
  • Heracleitos 7 Aralık 2015
 6. Nefes 8 Aralık 2015
  • Doğuhan Murat Yücel 8 Aralık 2015
  • devran 28 Ocak 2016
   • Nefes 30 Ocak 2016
 7. ali 22 Nisan 2016
  • Fatos 31 Mayıs 2018
 8. mustafa 21 Aralık 2016
 9. hasret 1 Şubat 2017
 10. Vangog 26 Mayıs 2017
  • bilim 27 Haziran 2017
 11. Gürol 5 Şubat 2019
 12. adımı bilemessin hakkın yok 1 Mart 2021

Leave a Reply