kendini değiştirmek

Kendini Değiştir

“Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim. Bugün bilgeyim, kendimi değiştiriyorum.” demiş Mevlana. Kendimizi değiştirmek dışında bir değişim yoktur. Başkasını değiştirmeye çalışmak hüsranla sonuçlanır. Herkes kendine göre mükemmeldir. Mükemmel olduğuna inandığı için başkasını değiştirir. Herkes başkasını değiştirmeye çalışınca da kimse değişmez. Herkes birbirinin yanlışıdır. Kapılar değişime kapalıdır, kişi de başkalarını değiştirmek için dışarıdadır.

Kimse kimseyi değiştiremez. Başkasını düzeltemeyiz, zorla güzellik olmaz. Kimse başkasının yanlışını düzeltememiştir, ancak başkasına kendini değiştirme olanağı verilebilir. O da değiştiren kişinin kendine bakmasıyla mümkündür. Sadece örnek olabiliriz, sadece yol gösterebiliriz. O yoldan yürüyecek olan karşıdakidir. Onu zorla yürütürsek yolda devam edemez, bilmediği yolda perişan olur ve yoldan geri dönüp yola düşman bile olabilir.

Kişi zaten en iyisi olduğuna inandığı kişidir. Hayatını bu şekilde sürdürmekte karar kılmıştır. İhtiyaç duysa gerekli değişime ulaşır. Değişime ihtiyaç duymadığı ve mükemmel olduğu için sizin hoşlanmadığınız kişidir. Bu nedenle karşıdakini değiştirme amacıyla yaklaşmamız ona bir saldırıdır. Kendi mükemmel benliğini tehlikede hissedince savunmaya geçer, kapıları kapatır. Değişime açık değildir, değiştirmeler ters teper. Değişime de düşman olur.

kendini değiştirmekDünyayı değiştirmenin tek yolu vardır, Gandhi’nin dediği gibi, görmek istediğiniz değişim olmak. İnsanları zorlamak yerine örnek olmalı ve kendilerini değiştirmelerine imkan vermelidir. İnsan en çok kendini sever. Kendi keşfederse, kendi değişirse, yani kendinin olursa sahip çıkar. Başkalarını eleştirmek, şikayet etmek boşuna. Yalnızca örnek vererek değişim sağlayabiliriz. Teori ispatlanmaya mahkumdur, insanlar teorinize değil ispatınıza bakar. Hele ki halk içinde konuşuyorsak teoriye ne vakit ne de dikkat vardır. Yalnız iyi bir örneği, güzel bir hikayeyi herkes dinleyecektir.

Herkesi kafir ilan eden bir halk vardı. Şimdi o halkın yarısı bir şeytanı, öbür yarısı başka bir şeytanı tutmakta. Eleştirdikleri ülkeler kurtarıcı oldular. Gariban halk ise yıllardır kötülediği batıya gidebilmek için can atmakta. Kafirlerle, düzelmesi gereken yanlış adamlarla yaşamak için her şeyi göze almakta. Batının yanlışlığından bahseden molla şimdilerde Youtube’da, başkasını değiştirmek için verilen fetvalar 280 karaktere sığmıyor.

Ayrıca Bakınız

4 Comments

  1. ömer 6 Ağustos 2018
    • Doğu han 6 Ağustos 2018
      • ömer 6 Ağustos 2018
        • Doğu han 9 Ağustos 2018

Leave a Reply