yabancıların darbe tepkisi

Yabancıların Darbeye Tepkileri

yabancıların darbe tepkisiDarbeye kalkışanları tespit etmek için tek soru yeter. Kimin işine yarardı? Şüphesiz ki bölgeyi karıştırarak kendine çıkar sağlamaya çalışan sömürgeci güçler bundan yararlanacaktı. Kesin olan bir şey varsa Türk halkının bundan hiçbir kazancı olmayacağıdır. Bunu yabancı ülkelerden gelen tepkilerde de görüyoruz. Siyasiler darbe karşıtıymış gibi yorum yapıyor, ancak batılı yorumcular bize gerçeği anlatıyor.

Darbenin hükümete değil ülkeye yapıldığı bilinmelidir. En baştan beri BBC. Fox, Guardian, Reuters gibi batılı kaynakları takip ediyorum. Hepsinde Türkiye’de ordunun yönetimi devraldığı haberi vardı. Sanki başarılı olmuş gibi yansıtılan bu haberler ertesi gün “neden başarısız oldu” diye bir muhasebeye girişti. Halkın demokrasisine sahip çıkması hiç haber yapılmıyordu. Onlar için bir başarısızlık olduğu belliydi. Kendi taraflarıyla ilgilendiler.

Çirkin tutumlarının sonraki gün yaptıkları haberlerde devam ettirdiler. Türkiye için darbenin ne kadar iyi olacağından bahsettiler. Hükümetin daha da güçleneceği iddiasıyla nefret söylemine giriştiler. Asıl rezalet batı toplumlarının Türkiye’ye reva gördüğü şeydir. Öncelikle batılı medyanın tepkilerine bakalım. Türkçe başlıklarla İngilizce sitelere yönlendirdim. Neredeyse tüm kaynaklar halkın demokrasiyi sahiplenmesine değil hükümetin daha da güçlenmesine dair haber yapıyor. Sanki 300 insan feda edilerek bağımsızlığımızı kurtarmamız onların işine gelmemiş.

Batılı Medyanın Darbe Taraftarlığına Örnekler

Darbe Girişimi Sırasında Psikolojik Operasyon

Darbe girişimi sırasında ABD’nin en büyük kanallarından biri olan NBC cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeden kaçtığını ve Almanya’ya sığınma başvurusu yaptığını yayımlamış. Kaynak olarak da ABD ordusunda üst düzey bir subay gösterilmiş. Bu haber darbe başarısız olunca yayından kaldırılmış, ancak internette yayıldığı için kalıntıları görülebiliyor.  ABD’nin önemli düşünce kuruluşlarından Stratfor’un darbe gecesi Erdoğan’ın (sahte uçuş kodu kullanılmasına rağmen) uçağının yerini birkaç defa paylaşması ve inemediğini söylemesi de bir psikolojik operasyondur. Demokrasi yanlılarının direnci bu operasyonlarla kırılmaya çalışılmıştır. Özellikle ABD’nin militarist politikacılarının darbenin çoktan bittiğine dair ifadeleri görülmektedir. Diğer kaynaklar da halk arasında çatışma olduğunu ve ülkenin iç savaş yaşadığını beyan etmektedir. Müttefikimiz(!) ABD. darbenin başarısız olduğunu anlayana kadar demokrasiyi destekleyici bir açıklama yapmamış, sadece “olayları izliyoruz” diyebilmiştir. Tüm bunlar Türk halkına düşmanlık demektir. Bu düşmanlık da sadece Türklere değil tüm insanlığa yapılmaktadır.

Sıradan İnsanların Facebook’taki Darbe İsteği

Facebook’ta haber sitelerine bırakılan yorumlar “tüh olmadı” türünde. Batı toplumları belirgin biçimde ülkemizin karışmasına yönelik tutum içinde. Darbeyi kınayan yorumlar puan almazken, darbeyi öven ve Türklerden nefret edenler yüzlerce beğeni almış. Demek ki darbe dışarıdakilerin işine yarayacakmış. Aşağıda gömülü halde yer verdiğim haberlerin altındaki yorumları incelemenizi öneririm. Bir değil, beş değil, yüzlerce yorum ve bunlara yüzlerce beğeni darbe olmasını istiyor. Buna karşın Amerikan Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump Twitter’da “On üç CIA görevlisinin Türkiye’deki darbe girişimine yardım ettiğini, Obama’nın Ortadoğu’da Amerikan çıkarlarını tehlikeye attığını belirtti.(Sonra sildi)

Üstteki haberde 1500 beğeni alan yorum “İslami terörist Erdoğan Türkiye’yi ele geçirmek için darbe kurguladı.” 920 beğeni alan ikinci yorum “Hepsi kurguydu 5000 asker ile bu yapılamaz.”

Baştaki yorum “İslamistler çok salak”  İkincisi “Bu Naziler gibi kurgulanmış bir darbe.”

Baş yorum: “Erdoğan’ın propagandası işe yaradı, insanları kandırdı.”  İkincisi “Erdoğan ülkeyi mahvediyor”

“Aptal medya bu kurgulanmış bir darbeydi, Sultan Erdoğan sizi kandırdı.”  “İyi oynadılar.”

Ayrıca Bakınız

One Response

  1. firat 25 Temmuz 2016

Leave a Reply