Borsa Nedir

Borsa nedir ?

Borsa: Kimi tüccarların ve özellikle sarraflarla, değerli kâğıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet[dmy.info/Devlet-nedir] denetimi altında iş yaptıkları yer. Bana göreyse: Borsa paranın oyun alanıdır. Borsayı ciddiye alıp hayatını idame ettirecek parayı buraya yatırmak yanlıştır. Tabi, top sizin değilse, yani kapital değilseniz. Borsayı ve ne olduğunu inceleyelim. Bak: dmy.info/dunya-ekonomi-tarihi/

Borsa ismi-İtalyanca borsa veya Fransızca bourse “menkul değer çarşısı” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük van der Burse “15. yy’da Felemenkli tüccar ailesi” özel adından türetilmiştir. Yurt dışında, özellikle ABD ve İngiltere’de Stock Market kullanılır. “Hisse Pazarı” diye çevrilebilir.[dmy.info/borsanin-tarihi]

Philippine-stock-market-board
Borsa nedir ? Pazarda nasıl bazı ürünleri alıp satıyorsak, borsalar bunun kağıt üzerinde olanıdır. Borsanın çeşitleri vardır. Ticaret borsaları ürünlerin kağıt üzerinde satımına sahiplik yaparken, menkul kıymet borsaları- “Genel anlamda bilinen borsa”- da şirketlere ortak olursunuz. Yani bir şirketin bir hissesini aldığınızda o şirketin mesela: Milyonda bir ortağı olursunuz. Ortağı olduğunuz şirket büyürse hisseniz de büyür. Tabi borsanın gündemde olmasının sebebi bu değildir. Bir de psikolojik yanı vardır. Bir hisse ne kadar talep görüyorsa o kadar pahalıdır. Arz- talep meselesi diye duyduğumuz bu olay borsayı gündeme taşır. Bir şirketin hisseleri ne kadar azsa o kadar değerlidir. Altın, mücevher ve diğer değerli madenlerde de prensip budur.
İşte burada oyundaki büyük çocuklar devreye girer. Bir hisseyi aşırı ucuz veya pahalı yapmak onların elindedir. Çünkü ne kadar güçlüyseniz o kadar arz ve talep oluşturup fiyatı şekillendirebilirsiniz. Ani alımlar yaparak kalabalıkların hisseye üşüşmesini sağlar ve ardından satış yaparlar. Ya da kağıt üzerinde çok değerli ama aslında batmış bir şirketi açığa vurmazlar. Vatandaş da ucuz sanıp alır ve sonra şirket daha da kötü olur. Bu işlemler gelişmekte olan piyasalarda daha kolaydır. Çünkü hisselerde derinlik azdır, yani içindeki para gücü azdır ve oynamaya müsaittir.
Vatandaş şunu anlamalıdır. Piyasada oynamak küçükken oynanılan futbol oyunlarına benzer. Biz küçük oyuncular bacak kadar piyasa boyumuzla güçlü kuvvetli delikanlılarla futbol oynuyoruz. Dışarıdan bakıldığında komiktir. Onlar bizi oynatırlar ve farkına bile varamayız. Yalnızca yetenekliler, işin hilesini keşfedenler ve kapitalin gücünü ona karşı kullanabilenler başarılı olur. Makro seviyede, küresel ölçekte de şu söylenmelidir:  Bizim gibi gelişmekte- sömürülmekte olan ülkeler yabancı parasına bağlıdır. Onlar çekilirse biteriz. Onlar varsa yükseliriz. Borsa her zaman kapitali takip eder.

One Response

  1. Altay Bilgin 10 Aralık 2013

Leave a Reply