Dünya Felsefe Günü

Dünya Felsefe Günü

Dünya Felsefe Günü Nedir

Dünya Felsefe GünüDünya Felsefe Günü, her Kasım ayının üçüncü Perşembe günüdür. İlk olarak 20 Kasım 2002’de kutlanmıştır. UNESCO tarafından düzenlenmiştir. Amacı: insanların felsefe miraslarını paylaşmalarını sağlamak, zihinleri yeni fikirlere açmak ve toplumun karşılaştığı sorunlara ilişkin tartışma yürütmeye sevk etmektir. UNESCO tarafından ilan edilse de, tüm insanlığa armağan edilmiş bir etkinliktir. Her yıl UNESCO tarafından bir tema belirlenir. 2014’ün teması “toplumsal dönüşüm ve kültürlerarası diyalog”tur.

Felsefenin dünyanın her yerindeki felsefe ilgililerine ulaşması amaçlanır. Birleşmiş Milletler bünyesindeki etkinlikler ile felsefe paylaşımları yapılır. UNESCO üyesi kurum, kuruluş ve örgütlerin felsefi diyaloglar, münanzaralar, konferanslar, kültürel çalışmalar ve sunumlar düzenlemesi teşvik edilir. Sosyal ve doğal bilimlerden bilim insanı, filozof, öğretmen, öğrenci, basın mensubu kişilerin katılımı sağlanır. Genel olarak felsefenin duyurulması ve paylaşılması için kararlaştırılmış bir gündür.

Ne Zamandır

Her Kasım ayının 3. Perşembe günüdür. Böylelikle: 20 Kasın 2014, 19 Kasım 2015, 17 Kasım 2016, 16 Kasım 2017, 15 Kasım 2018, 21 Kasım 2019,19 Kasım 2020 Dünya Felsefe Günü olarak kutlanacaktır.

Dünya Felsefe Günü Ne İşe Yarar

inspector-160143_640Özel günler, bayramlar, kutlamalar neden vardır? Bir gün değil de her gün felsefe yapsak daha iyi olmaz mı? Tabi ki her anı felsefe ile yaşamak tercihimizdir. Ancak felsefeden haberi olmayanları da unutmamak gerekir. Dikkatini felsefeye yöneltememiş, iyi yanlarından haberdar olmamış, tam aksine kötü bir şey olarak tanımış insanlar mevcut. Dünyanın eğlencesine kendini kaptırıp felsefe dahil hiçbir ilme fırsat bulamamış, ya da bilerek ihmal etmiş insanları da unutmamak gerekir. Tüm bunlara anımsatmak için felsefenin de bir gününü ilan etme gereği doğmuştur.

Diğer tüm özel günlerde olduğu gibi, belli bir zamanda bu duyuruyu yaparak insanların bu noktaya odaklanmasına uğraşırız. Her gün aslında anneler günü gibi olmalıdır, ancak bir gün tüm insanların odaklandığı, birlikte uğrunda çalıştığı zaman dilimi olmuştur. Özel günler, milli bayramlar günlük yaşamın yoğunluğunda ihmal edilen değerleri kısa ve etkili biçimde hatırlamanın bir yoludur. Felsefe günü de, hem insanlara felsefeyi anımsatıyor, hem de zihinlerinde taşıdıkları fikirleri paylaşmalarını teşvik ediyor. Dünya felsefe günümüz kutlu olsun. Ancak biz yine de unutmayalım. Felsefe hatırlanacak değil, her an yaşadığımız yaşam biçimimiz olsun.

Bakınız: dmy.info/felsefe

Dünya Felsefe Günü Dış Bağlantılar

Leave a Reply