kişi

Görmeniz Gereken Beş Kişi

Görmenin ne kadar önemli olduğunu ve evrenleri görebileceğimizi belirtmiştik. Evrenleri göremeyenler için hayatları görmeyi önermiştik. Hayal gücünü kullanamak istemeyen ya da empati kuramayan dostlarımız için kolay bir seçenek mevcut. Sadece bakarak da görebilirsiniz. Bu yazıda bakmanız gereken beş kişiyi sıraladık. Bu kişileri görmek kendinizi görmenize yardımcı olacak.

Bir Bebek

kişiMuhtemelen görmüşsünüzdür. Bir daha gördüğünüzde iyi bakın. Hepimizin aslını tespit edebilirsiniz. Sevmediğiniz hiçbir özelliği olmayan, kötülük nedir bilmeyen bir kişiden bahsediyoruz. Başlık olarak vermesek böyle bir insanın varlığına inanmayabilirdiniz. Her şeyiyle sevebileceğiniz insanlar var. Bunlar aslında hepimiziz. Herkes dünyaya sevilmek için geliyor. İşin ilginç tarafı kötülük getirmiyor. Galiba kötülüğü biz öğretiyoruz. Bu kadar güzel bir şeyi nefrete çeviriyoruz.

Bir Çocuk

Çocuklar ne kadar çok soru soruyor. Aslında çok sormaları onlardan değil bizden kaynaklanıyor. Çocukken sorup sonradan sormuyorsak sormayı bırakmışız demektir. Sormayı neden bırakıyoruz? Merak etmekten vazgeçmemizin sebebi ne olabilir? Soran bir çocuk gördüğünüzde bunu dikkate alın. Aslında o soran bir kişi değil, biz sormayan kişileriz. Hayatta merak edilecek o kadar şey var ki! Bir yerden sonra vazgeçiyoruz. Vazgeçmeyenlerimiz ise felsefeci ya da bilimci oluyor. Onların da yeterince sorduğu söylenemez. Dünyaya şaşırma davranışımızdan vazgeçiyoruz. Yeterli bir cevap bulamamış ya da aramaktan bıkmış olabiliriz. Sormaktan usanmışız.

Bir Genç

Görmeniz Gereken Beş KişiSavaştata ölen her insan insanlığın sonudur. Henüz hayatı doyasıya yaşayamamış birinin başkalarının emrinde öldürülmesi “iletişim” çağındaki bir garabettir. Hala silahla iletişim kurmamız rezalettir. İnsanlığın sonunu görmek istiyorsanız dünyanın en büyük endüstrisine bir göz atın. En büyük paralar burada dönüyor. Savaşlar önceleri kan bağı, sonra din ve milliyet gibi nedenlerle yapıldı. Hepsinde kazanç vardı, ancak moderniteye kadar sadece kazanç hedeflenmiyordu. Savaşı şirketler yürütüyorken fazla söze gerek var mı?

Bir Yetişkin

Yetişkin birini, mümkünse de kamu adına işlem yapan birini görmelisiniz. Çok sayıda insanın yetki verdiği biri olarak ilginç manzaralar barındırmaktadırlar. Bir konuma milyonlarca kişinin temsilcisi olarak getirilen biri ne hissetmektedir? Acaba bu insanların hakkını savunması gerektiğinin farkında mıdır? Devlet düzeni içinde görev alanlar insanların güvenine layık olmaya çabalıyor mu? Bencil kişilerin siyasete atılmasına ve popüler olmasına ne demeli? Peki meclisteki vekillerin iş adamı olması ne anlama geliyor? Bir meclisin halkı hiç de temsil etmeyecek biçimde çoğunlukla zenginlerden oluşması nasıl açıklanabilir?

Bir Ölü

Ölü adamÖlüm Nedir Ölmek Felsefe Yorumu Tanımı Anlamı Kısaca Yorum ilgili yazıEn başta aynıydık, en sonda da aynıyız. Aynı yerdeyiz. Bir ölünün iyi gözlemlenmesi gerekir. Bebek için düşündüklerimizi bir daha düşünelim. Ne nefret, ne bencillik, ne gayret ne de hareket kalmış. Kötü ya da iyi her şey diğer insanların hatırası oluvermiş. Ben dediğimiz yanılgının değil biz dediğimiz aslının kalıcı olduğu sabitmiş. Yolun sonunda farklı bir şey yok, hepimiz aynı yere gidiyoruz. Hırs ve nefret üretirken ölümü dikkate almalı ve sevmediğimiz her şeyle aynı olacağımızı fark etmeliyiz.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply