en güzel iş

En Güzel İş Nedir

en güzel iş Avlanmak zorunda değiliz. Yakacak bir şeyler bulmaya çıkmıyoruz. Güvenliğimizi sağlamak için silahlanmıyoruz. Bunlar başkalarınca sağlanıyor. Biz sadece bir işin ucundan tutsak yeter. Binlerce yıllık insan hayatına bakılırsa şimdiki halimiz iş bile sayılmaz. Asıl iş hayatta kalmak iken bunun lafını bile etmiyoruz. Kendi küçük oyunlarımızın peşine düştük.

Birlik olmak ve birbirimizi düşünmek sayesinde hayatta kalmak bir amaç olmaktan çıktı. Artık yaşayacağımızı varsayıyoruz. Can kaygısının kaybolduğunu ve boş zamanlarda can sıkıntısı çekme kaygısının geldiğini görüyoruz. Açlıktan ölen insan olmadığına göre herhangi bir iş yapmayanların hayatta kaldığı söylenebilir. Lafın özü, havalı bir işiniz yoksa da yaşıyorsunuz.

Her insan günde birkaç kilo buğday hasat edebilme yeteneğine sahiptir. Bir makine ise bin ton kadarını hasat ediyor. Çağımızda çalışmak gereksiz bir hal almaya başladı. Tüm dünya işsizlik oranları ile savaşıyor, ancak makinelerin çağında işsizlik değil işçiliğin ilginç olduğunu göremiyorlar. Dünyada o kadar iş yok, çünkü iş bölümü son raddeye vardı. İnsana bile gerek kalmamışken iş hayatı için kendini paralayan insanları anlamak zor.

Sömürü düzeninin işçilere ihtiyacı var. Para harcayacak insanlar olmazsa makineyi alacak sermaye de olmaz. İşçilere işte gerek yok ama ürün satmak için gerek var. Modern çağın garip bir ikilemini görüyoruz. Nitekim bu düzen içinde yine de çalışmak istiyoruz. En azından bir işe yaramaktan mutlu olabiliyoruz. İlginç bir şeyler yapmak, tecrübe edinmek, eğlenmek, bir şeyler yapmış olmak için güzel işler hedefliyoruz.

Güzel bir iş istiyoruz, ancak neden çalıştığımızı bilmiyoruz. İş nedir onu bile bilmiyoruz. İhtiyacımız var sanıyoruz, ancak ihtiyaçlarımızın birer sanrıdan ibaret olduğunu görmüyoruz. Hep daha zengin olmaya çalışıyoruz, ancak daha zengin olmakla edinilecek bir şeye ihtiyacımız yok. Toplumsal canlılar olarak yalnızca sevgi ve mutluluk ile zengin olabiliriz. Bunlar da dışarıda değil, kendi içimizde karar kılarak gerçekleştirilir.Bak: dmy.info/evrenin-dili-nedir

Araba, ev, güzel elbiseler, güzel bir vücut, önemli diplomalar, havalı anılar istiyoruz. Ancak bunları yaşamak için değil iş için hedefliyoruz. Hepimiz şehirlere doluşmuşuz, işyerlerimize gidebilmek için lüks arabalarımızla trafikte boğuşuyoruz. İş için araba, ev ve elbise alıyoruz. Hayatımız boyunca işe yönelik belgeler almaya çalışıyoruz. İşte havalı durabilmek için çabalıyoruz. İşin bir araç olmaktan çıkıp hayatımızı kısır döngüye çeviren amaç olduğunu fark edemiyoruz.

İşe gerek kalmamışken hayatımızın odak noktası olması çok ilginçtir. İlla çalışacaksanız işin bir araç olduğunu unutmayın. Güzel iş onun için bir şeyler yaptığınız değildir. Güzel iş onunla güzel bir şeyler yaptığınızdır. En güzel iş en güzel anıları yaşatandır. İş sizi değil, sizin işi kontrol ettiğinizdir.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply