dağlar ve ova Sade Hayat Basit Yaşamak Tarzı Nedir Nasıl Olur Felsefesi Kuralları

Basit Yaşamak- Sade Hayat Nedir

Basit Yaşamak Nedir

Ev Çizim Sade Hayat Basit Yaşamak Tarzı Nedir Nasıl Olur Felsefesi KurallarıSade hayat ya da basit yaşam tarzı, sürdürülebilir ve doğal bir yaşam şeklini hedefler. Sade hayat, kişinin “isteği” değil, “ihtiyaçları” ile şekillenen bir hayat tarzıdır. Böylelikle doğanın ve hayatın kontrolsüzce sömürülmesinin önüne geçilecektir. Genellikle sofuluk, çilecilik olarak algılansa da bu hayat tarzının önemli getirileri vardır. Dışarıdan bakıldığında yoksul görünen bu yaşam tarzının zenginliğini açıklayalım.

Basit ya da sade derken iyi veya kötü nitelendirilmesi kast edilmez. Bu ifadeler hayatın yaşanabilirliğini ve anlaşılabilirliğini anlatmak için kullanılır. En genel ifadeyle “sade yaşam tarzı yüklerinden arınmış yaşamdır. “Şehrin içinde sürdürülen sade yaşamlar vardır ancak birçok bilge kişinin bahsettiği gerçek sade hayat, doğadadır. Şehir aslında böyle bir tarzın düşmanıdır. Temel özellikler: hiçbir şeye zarar vermemek, ihtiyacın kadarını kullanmak, ve “öteki” ile bütünleşmektir. Böyle bir hayata niyetlenen kimse diğer canlıları özümsemiştir. Her şeyin ortaklığını görmüştür. Sade ya da basit insan, gereksiz statülerden ve sadece yük olan modern takıntılardan sıyrılmış demektir. Belki de en kestirme anlatımla felsefi yaşam tarzını benimsemiştir denebilir.

Felsefe de sorgulama ve açıklama istiyordu. Basit yaşamak hayatı açıklamaktır. Modernite dediğimiz anlamsız ölüm yarışındansa canlılığa dönüştür. Basit bir yaşam sürmek için bunu istemek yeterlidir. En basit başlangıç hemen bulunduğunuz yerde yapılabilir. Az çöp çıkarmak, az enerji tüketmek, ihtiyacımız kadarını almak hemen yapılabilir. Dünyanın uzak yerlerine gitmemek, hemen yakınımızdaki harikaları keşfetmek yapılabilir. Beton yığınlarına milyonlarca Lira verip kalabalık yalnızlığa girmek yerine bahçeli evlerimiz olabilir. Günün 12-13 saati stres yaşayıp akşam da betonun içinde hapsolmak yerine 24 saat doğayla iç içe kalıp kendi yiyeceğini yetiştirmek güzel bir gerçektir. Şehirde hayatlar katletmek yerine doğada hayatı var edebiliriz.

Basit Yaşam Örnekleri

dağlar ve ova Sade Hayat Basit Yaşamak Tarzı Nedir Nasıl Olur Felsefesi KurallarıGautama Buda, Konfüçyüs, Laozi, Diyojen, Leo Tolstoy, Rabindranath Tagore, Mahatma Gandhi, Henry David Therau basit yaşamı seçmiş ve bu konuda öğütler vermiş birkaç kişidir. İslam da başit yaşam tarzını öğütler. Peygamberi de buna en büyük örnektir. Hristiyanlar arasında “Amish” halkı gibi ünlü örnekler vardır. Hristiyanlık basit insanlar arasında doğup yayıldığı için kökünde bu fikri barındırdığı söylenebilir. Felsefede Epikürcülük, kinikler, Sokrates basit yaşam tarzı ile ünlüdür. Genellikle filozoflar ölçülü olmayı ve basit yaşam tarzını öğütlemişlerdir. Aslında dünyanın iyiliği öğütleyen tüm inanç ve öğretilerinde basit yaşam vurgusu vardır. Genele baktığımızda “kötü” olan bir çok şey şehir hayatının mecburen gereklilikleridir. Öldürmek, kötü düşünmek bireyin düşüncesinde olmayabilir ancak şehirde yaşamakla hayatı öldürdüğü söylenebilir. Bir daha yerine gelmeyecek ve mutlaka tükenecek kaynakları hesapsızca harcıyoruz. Basit yaşam bunu reddetmektir. Sürdürülebilir olmayan açgözlülüğü ve kapitalist karakterli yaşam tarzını reddetmektir. Doğa verdiğini alır. Modern yalanların anlattığı lüks yaşam tarzı geleceğimizi çalmaktadır. Halbuki doğaya dönmek, onu ekip biçmek, yeni bir gelecek. Bak:İmeceevi Türkiye’den güzel bir örnek.  Bak: dmy.info/dunyayi-kurtarmak-icin-ne-yapmaliyiz/

Leave a Reply