cesur olacaksin

Cesur Ol

cesur olacaksinCesur olacaksın. Özellikle de düşünmeye, fark etmeye. Göz ardı etmek, saklanmak, kaçmak geçici bir çözüm getirse de hayat peşinden gelir. Korku anlık değildir, kişilik meselesidir. Cesur diye dağlarda kurtlarla boğuşmaktan bahsetmiyoruz. O ayrı bir dünya. İnsanın dünyasında boğuşma yok, düşünme var. Cesur olup diğer olasılıkları hesaba katacaksın. Diğer inançları, görüşleri, diğer canlıları hesaba katmaktır savaşımız.

Ölümden ve ayıplanmaktan korkmak da var, ancak faydası yok. Ölüm kaçınılmaz, ayıplayacak birileri de hep olacak. Ezeli gerçek yok oluştur, var olmak sadece bir istisnadır. Neden korkacakmışız? Özellikle de binlerce yıldır nöbetleşe doğruları olan bir türün içinde. Birkaç yıl önce yanlış olan şimdi doğru, şimdiki doğru ise gelecekte yok bile. O kadar geçici, o kadar yanlış ki korkmaya kaybedecek zaman yok.

Ürkek ve sinmiş bir şekilde köşede durmak da var, ancak buna gerek yok. Sadece korkuları kaybedebiliriz. Korktuğunuz şey insan mı, onu boş verin. Bu kadar felsefe ve din insanın ne kadar boş ve zavallı olduğunu anlatır. İnsandan korkanın vay haline, insanı bozmaktan çekinene yazık! En fazla bir bozukluğu bozacaksın. En büyük kötülüğün bir kötülüğü rahatsız etmek olacak. O kadarına değer, karanlığı aydınlatarak rahatsız etmek, düşünmeye değer.

Mücadele karşı tarafı yok etmek için değil kendimizi iyileştirmek için verilir. O yüzden nefsi müdafaa değilse kimseye saldırma. Zarar vererek iyileşemezsin. Başkasını aşağı çekerek de yükselemezsin. Kendini savunuyorsan da hiç çekinme. Beden bizim değil, acı bir haber görünümünde, kaybedilecek hiçbir şey yok. Ödünç hayatlarımızda korkarak yaşamaktansa borcumuzu ödeyip bedensiz olmak yeğdir.

Korktun mu kaybettin demektir. Mücadele ölünce değil vazgeçince kaybedilir. İnsan tek başına değildir, bu mücadelede hep beraberiz. Birey yalnızca bir hücresidir, içinde hapsolmuş. Başkalarını hesaba katmadan hiçbir iş başarılamaz. Cesur olup başkalarını hesaba katmalı, en çok da kendinden zayıflara acımaya cesur olmalı. Zayıfları yenerek hiçbir şey kazanamazsın, sadece kendini küçültmüş olursun.

Savaşlar öldürerek değil karşı tarafı etkisiz hale getirerek kazanılır. Karşı taraf vazgeçtiğinde savaşa bile gerek kalmaz. En büyük silah cesarettir. Yeniliğe ve mücadeleye açık bir tavrı hiçbir şey durduramaz. İşten kaçmak, mücadeleden korkmak kitabında olmayacak. Hatta sorunlara gönüllü olacaksın. Bu bir ruh halidir. Ne kadar uğraşırsan o kadar güçlenirsin.

Mücadele sayesinde büyüdü bedenin, mücadeleyi bırakınca çürür. Her an mücadele halinde organların ve hücrelerin, sen ise bir köşeye sinmiş mücadeleden çekinirsin. Aldığın nefese değmezsin. Yediğin ot bile yedi kat betonun altından başını uzatıyor. Medeniyet safsatası doğanın canına okurken ağaçlar doğanın son kaleleri, sokak hayvanları gerilla, kuşlar kadim hikmetin koruyucularıdır. Sen ise medeniyet dediğin canavara zarar vermekten korkuyorsun.

Leave a Reply