bağlanma

Bağlanma

bağlanmaNe diye kendini bağlarsın, devam etmek varken. Bağlanmak, takılmak yoldan olmaktır. Dünyevi şeyler geçicidir, tadıp geçeceksin.  Tat sağlıktır, hedef olamaz. Lezzet sağlıklı olanı ayırt etmek içindir. Güzellik işarettir bu yolda, anlamadıysan durakla, ama durma. Yolculuk dışındaki bir hedef sadece geç kalmaktır. Maddi şeyler bu yolda sadece ağırlıktır. Tecrübe topla, öğren bu yolda; yüklenme.

Yemek enerjidir, harcamayacaksan yeme. Tat sağlıktır, tutku olamaz. Tat ve güzellik bağlanmak için değil, sağlıklı olanı ayırt etmek içindir. Sağlığına zarar veren tat değil intihar olabilir. Zevk peşinde koşma, zevk eksik olduğu için zevktir. Tüm güzellikler farklı ve başka olduğu için hoş gelir. Anı yaşa ve geldiğinde tecrübe etmekle yetin. Yoksa güzelliği de kendini de yok edersin. Amacına hizmet edince sal gitsin. Saplanıp kalmak, tutku uydurmak sadece alıkoyar.

İtici, vahşi dürtüleri önle. Sen düşünebiliyorsun, düşüncesizce hareket etmek zarardır. Şehvet kadim zamanların alışkanlık mirasıdır. Düşünen biri olarak seni yenmesine izin verirsen düşünce yolunu yitirirsin. Dürtülerin kurbanı olursan başka dürtülerle de yok olabilirsin. Vahşi dürtüler için gelmiş olamayız, sevgi ve anlayış sağlamıyorsa takılı kalma. Yoldan olmak neyse de, düşüncesizce yapmak geri gitmektir bir de.

Başkalarına göre yaşamak da kendi mutluluğunu engellemektir. Yolda durup bir şeye baka kalmak, giderken başka bir şeyle uğraşmak kendi yolunu ihmal etmektir. Bağlandığın şeyin esiri olur, önünü göremezsin. Yoldan anlamlar çıkarmak, başkalarından örnek almak da var. Ama kendi yolunu en iyi sen bilirsin. Başkalarıyla beraber olabilirsin, ama başkası gibi olamazsın. Başkası da senin yolunu bilemez, kendin gitmelisin.

Amaç yolda olmaktır. Para belki hızlı gitmeyi sağlar, ancak hızlı gideceğin son durak da ölümdür. Üstelik para yola dair bile değildir. Uydurulmuş, insanca şeyler geçicidir. İnsanın ilüzyonları bir de hipnoz yaratır ki gerçeğe dönmek imkansızlaşır. Yapay edimlere ne kadar bağlanırsan o kadar saplanırsın. Yola devam etmek için ayak bağı arama. Devam et, zaten kapılacaksın yola.

Ayrıca Bakınız

2 Comments

  1. ÖMER 26 Ağustos 2018
    • Doğu Han 27 Ağustos 2018

Leave a Reply