adil olacaksın

Adil Olacaksın

adil olacaksınAdil olmaktan başka şansın yok. Olmazsan o sana gelecek. Denge sağlanacak. Sadece kendini kandırabilirsin, sadece kendi dengeni bozabilirsin, sadece kendine haksızlıktır yaptığın. İnsan ne yaparsa kendine yapar. İnsanlık örneği görmemiz için yeterince büyüktür. İnsanlık ne yaptıysa kendi türüne yapmıştır. Kendisi için doğayı yok etmek bindiği dalı kesmektir. Sahip olduklarını artırmak yoksun olduklarını artırmaktır. İnsan tüketerek yok oluşunu hızlandıran ve bunu da gelişme sayan bir zavallıdır. Adil olmazsan neyi kaçırdığını bile fark etmiyorsun. Ne kadar adil.

Hayat bir bakıştır, nasıl bakarsan öyle yaşarsın. Dengeyi bozdun mu kendin düşersin. Dengesizlik giderilsin diye de bekleyemezsin, kendin bozduğun dengeyi dışarıdan beklersen bir ömür geçer ve doğrulamazsın bile. Bir de dışarı bakıp başkalarının hayatlarına özenme. Sen kendi terazini kuramamışsın, başkasının hayatını mı anlayacaksın? Kimin ne bedel ödediğini kimse bilemez. Her hayat zordur. Tek yapabileceğin kendi huzurunu bozmamaktır.

Kendince düşündüğünde dünya adil bir yerdir. İnsan ne yaparsa kendine yapar. yalnızca hayatın ve “ben” algısının gözden geçirilmesi gerekir. Doğaya tapan medeniyetsiz atalarımızdan aletlere tapan medeni atalarımıza gelene kadar çok yol gittik, ama hiç ilerlemedik. İlerleme diye bir şey yok. Sonunda bize kalan değişim için kendini tüketmiş aciz bir bedendir. Bedenlerimiz yorgun, insanlık bitkin ve hiç olmayan bir yere doğru kendini zorluyor.

adaletKoca devran yasalarla dönüyor. Her nesnenin bir yeri var. İnsanın yeri yok. İnsan yerinde duramıyor. Adaletsizlikten şikayet edip adaleti yıkıyor. Zeki canlılar ararken en büyük aptallıkları yapıyor. İyilik adına yapılan kötülüklere de “tarih” diyor. Adalet dağıtanlar başkasından alıp dağıtıyor. Sonuçta yok olmak doğanın cinayet mahallindeki insana çok uygun düşüyor.

Nasıl düşünürsen öyle hayat. Bir gerçek değil de bir müsaitlik. Şekillenmeyi bekleyen bir değişken. Tek yapmamız gereken evrendeki yasalardan bağımsız olmadığımızı hatırlamak. Neden fazla bir şey olsun? Hata olabilir, ancak her sistemde hata vardır ve düzeltilmeyi bekler. Tür ve bütün olarak düşünmeliyiz. Bütün olarak düşündüğümüzde büyük bir adalete doğru koştuğumuz anlaşılır. İnsan tek başına değildir, bunu yolun sonunda anlayacağız.

Leave a Reply