devam et

Devam Et

devam etDevam et, ama unutma. Geldiğin yolu unutmak nice kayıptır. Unutmaya uğraşmak ise enayilik. İnsan hep lazım olanı taşır, unutamıyorsan bunda bir ders vardır. Ya yoldan tekrar geçilecek, ya da ilerleyen yolda işine yarayacaktır. Dersini al, devam et. Bir yerde takılıp yol ile uğraşmak da bilerek yolda kalmaktır. Takılıp kalma, ama anılarla da savaşma. Olan “oldu.” Geçmişi değiştiremezsin, ama değiştirmeye uğraşırsan şimdiyi mahvedersin.

Bütün o mağara resimleri, ölü gömme adetleri, burçlar ve fallar ne içindi sanıyorsun? Hayat devam etsin diye, ediyor işte. Pişman olmak değil de ders almak gerekir. Geçmişimizde büyük hazineler vardır. Para hemen tükenir, geçmişten alınan ders ise ömür boyu harcanır. Hayatta ne istiyorsak bu dersler yol gösterir. İnsan hayatın ürünüdür, hayat ne dersler vermiştir, bizi hangi işe hazırlamıştır? Geçmişten derslerimizi çıkardığımızda kendimiz için mükemmel hayata hazırız demektir.

Devam etmek için başka bir şeye ihtiyacın yok. Kabullenmeyi öğreneceksin. Hayat acımasız olabilir, ancak acımasız diye şikayet eden dersini almamış demektir. Çocukluğunu hatırla, hangimiz düştük diye yürümeye küstük? Hangimiz uzanamadık diye hedefleri unuttuk? Vazgeçmemiştik, şimdi çocuk işinden korkuyoruz. Deneyip yanılmasak büyüyemezdik. O zaman da acıyordu. Küçük beden için büyük bir acıydı yürümek. Büyükler için sadece devam etmek kaldı. Nasıl yürüneceğini unutma diye acılar, geçmişin ve derslerinle devam et.

Kapasitemiz sınırlıdır. Şikayetler ve yakınmalar zihnimizi meşgul eder. Başkalarının söyledikleri, başkaları için kaygı, dedikodu ve korku epey yer kaplar. Geride kalan uzun yoldan dersleri özetlersek birkaç cümle edecek. Onunla hafifleyecek ve yolun geri kalanı için de yer açacaksın. Bir de sabit olmayacaksın. Arkandaki yol sana en büyük dersi sabit olmaman konusunda verdi. Her zaman seçeneklerin olmalı.

Taş da sabit, ama oradan oraya sürükleniyor. Sabit kalmak, kesin konuşmak, durmak sürüklenmektir. Çıkardığın dersler yanlış olabilir, yeni yanlışlara denk gelebilirsin. Ne kadar sabit kalırsan o kadar yolda kaldın demektir. Değişime ayak uydur, hayat değişim demektir. Yediğin yemek bir ay evvel tarladaydı, şimdi sen oldu. Sen de aleme karışacaksın, bambaşka şekillerde. Sabit kalamazsın, ben en iyisini düşündüm diyemezsin. Devam etmiyorsan en iyiyi bile mahvediyorsun demektir. Devam et, çünkü devam ediyor hayat.

Ayrıca Bakınız

One Response

  1. turgut reis 14 Ağustos 2018

Leave a Reply