Bir Kapı Kapanır Bir Kapı Açılır

Bir Kapı Kapanı Bir Kapı Açılır Bir kapı kapanır, her şey bitti sanırsınız, ama kapı son değildir. Kapı hiçbir zaman son değildir, başka bir yere açılır. Başka bir kapı daha başka bir yere açılabilir. Kapanan kapı geçmişten başka bir şey değildir. Geçmişe takılıp kalırsanız, o kapıya öyle baka kalırsanız, diğer kapıları göremezsiniz. Kapalı olana göz dikmek yerine diğer olasılıkları hesaba katmanız gerekir. Diğer kapılar daha güzel yerlere açılabilir. Hayat yolunda ulaşmaya çalıştığınız yere başka bir kapı açılabilir. Kapanan kapı sizi üzse de yanlış bir yere gitmenizi engellemiştir. Kapılar çok kez açılmış, yollar çok kez yürünmüş ve sizin gitmek istediğiniz yerin menzili de önceden hazırlanmıştır. Diğer kapıları, diğerlerini ve ötekileri nazara almalısınız.

İstediğiniz bir şey olmadı, ne olmuş yani? Herkesin istediği oluyor mu? Belki de olmaması hayırlıdır. İnsan her şeye hakim olamaz. Bir düzenin parçasıdır ve kendisi dahi içinde bir düzen ihtiva etmektedir. Naçizane bir parçaya sadece bir parça olabilen insanın kapılara hakim olması düşünülebilir mi? Kapanan kapılar gitmek istediğiniz yere açılmıyor olabilir. Tek yönde diretmek yerine, olasılıkları göz önünde bulundurmalıdır. Umutsuzluk yapıp eski kapılara minnet etmemelidir. Bir kapı kapanır, bir kapı açılır. Büyük bir düzende, küçük bile denemeyecek düzeneklerin bir parçası olduğumuz fark edilmelidir. Açmaya çalıştığımız kapıya ve gittiğimiz yola, ve dahi kendi kararlarımıza bile hakim değilken; tercihlerimizden umutsuzluğa kapılmak niye?

Bir kapı kapanır, bir kapı açılır demişler. Dış dünya kaotik bir koşuşturma içindedir. Olaylar kontrolün sizde olmadığını hatırlatırcasına gelişir. Tek başınıza bir yerlere uzanmaktan başka yapacak bir şey yoktur. Bazen de kendi kapınızı inşa etmek ve kapının anahtarını bulmak gerekir. Buradaki olay sizin kendinizi harap etmenizin yersizliğidir. Kapı kapalı diye ağlamak niye? Devam etmek gerekir.

Bir kapı kapanır başka biri açılır sözüne benzer sözler mevcuttur. “Ümit uzun ömürlüdür” derler. Ümit anlık bir olay olmamalıdır. “Umut fakirin ekmeğidir” derler. Umutlu olmayıp da ne yapacaksınız? Umut beslemek kaybettirmez. “Hiçbir zaman bitti deme” diye bir söz vardır. Hayat çok taraflı bir organizmadır, tek başına bittiğini göremezsiniz. Bittiğini sanarak yanılıyor olabilirsiniz. “Yarın başka bir gündür” üzüldüğünüz günlerin telafisi mutlu olduklarınızla sağlanabilir. “Denizde daha çok balık var” fırsat kaçırmak yenisinin gelmeyeceği anlamına gelmez. Nitekim “kapı açılmıyorsa yeni bir kapı yap” sözü de sizi umuda sevk edecektir. Gideceğiniz yere açılan bir kapı yoksa neden siz bunu inşa etmeyesiniz?

Yanlış bir notaya bastığınızda, onu iyi veya kötü yapacak olan sonraki notadır. Miles Davis

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply