Türk Medyası

Türk Medyası

O Futbolcu O Takımla

Türk MedyasıArda transfer haberlerini aşıp gerçek habere ulaşmak istiyorum, ama başka futbolcular karşıma çıkıyor. Yurt dışındaki magazin ünlüleri haberleri işgal ediyor. Bu ülkenin öz güvenine ne oldu diye merak ediyorum.Batıya şirin görünme hevesinden iki yüz yıldır kurtulamadık. Gündemi takip etmek isteyenler ülkenin komik durumuna ortak oluyor. Tabi bu durum saçma haberlerin popüler olmasından geliyor. Yani halk böylesini talep ediyor ki medya da bunları öne çıkarıyor.

Bu benzerlik Şaşırtıyor

Batılı medyada bir virgül olsak hemen gurur duyuruları yapılıyor. Aşağılık kompleksimiz halen sona ermedi. Erecek gibi de görünmüyor. Sanki başka işimiz yok. Özellikle de batının yalakası olan medyaya tesüf etmek istiyorum. Ortadoğu adını verdikleri coğrafyamızda iyilikleriyle değil bombalarıyla bilinen batının neyine yarandığımızı da anlamıyorum.

O Ünlü Öyle bir şey yaptı ki

Medyada gerçek haberler dışında her şey var. Bilmeye ihtiyaç duyduğumuz şeyler, geleceğimiz ve gelişmelerin ortaya serilmesi yok. Var oluşumuzu tehdit eden olayların bize açıklanması ve anlamayanlar için yorumlanması yok. Bilmemiz gereken şeyi bilmezken, gereksiz bilgi ile bombalanıyoruz. Çünkü geleceğimiz ile ilgilenmek yerine günü kurtarma hevesindeyiz. Batılılaşmada önce ahlakı aldık ve habercilik anlayışında halkı uyutan saçmalıkları benimsedik.

Canlı Yayında Şok

Yolda giderken tanıtımda bir hanımefendiyi gördüm ve yanımdaki arkadaşıma bunu nereden tanıyorum diye sordum. Bana “falan ünlü ile evlenecek her yerde onlar var” dedi. Magazinle en ufak alakası olmayan ben bu kişiyi neden tanıyordum? İlgilenmesem bile neden zihnimde yer ediyor? Haberleri beğenmiyorsan başka bir siteyi ve kanalı aç diyorsunuz, ancak öyle bir imkan bulunmuyor. Eldeki imkanlar ancak bu mecralara ulaştırıyor. Nitekim bunlarla ilgilenmesek de gözümüze sokuyorlar.

Bunu Yapan Yandı

1838’deki Baltalimanı Antlaşması sonrasında Tanzimat Fermanı(1839), Islahat ve Meşrutiyet dahi ülkenin kendi iç dinamiklerinden değil batıya yaranma çabalarından ileri gelmiştir. Bu saçma haberler ve uyutucu medya da bizim kendi ihtiyaçlarımıza göre değil, yanlış batılılaşma anlayışıyla meydana geliyor. Batı kendi halkını uyutuyor, biz de batılı olduğu için bunu iyi bir şey yapıp aynen alıyoruz. Biz bu olayı yeni yapmıyoruz. Tüm dünyada var olan bir davranış var, ancak çoğu ülke bunu bıraktı. Katiline aşık olmayı marifet saymıyorlar. Halen bu sevdada olan ülkeler Ortadoğu adıyla birleştirildi ve katilleri tarafından anbean kurban ediliyor. Yaranmayı bırakıp, yararlı olmaya ve yararlı şeyler okumaya başlamalıyız. Yoksa yarınımız yok.

Dünya Onu Konuşuyor

One Response

  1. Erhan Karslıoğlu 8 Ağustos 2017

Leave a Reply