gelecek nasıl olacak

Gelecek Nasıl Olacak

gelecek nasıl olacakGelecekte yaşayacağımızı varsaysak da hepimiz öldük. Bize dair planlar çoktan yapıldı. Bu planları anlamayacaksınız. Bize yabancı bir dilde yazıldılar. Tercüme etseniz de akıl erdiremezsiniz. Bu kadar da olmaz deyip inanmazsınız ya da bu kadar kötülük olamaz diye kabul edemezsiniz. Plan uygulanmaya başladı bile. Bu kadar kötülüğe ne gerek var? diyerek şaşırdığınız gelişmeler bunun habercisidir. Plan ilerledikçe anlamayacak, şaşıracaksınız. Bu planlar yabancı, bize uzak, çok uzak. Bizim dilimizde, insan dilinde tarifi yok. İnsan üstü bu dil. İnsan üstü güçler ile şekilleniyor geleceğimiz.

İnsan nedir ki şu dünyada kârın yanında? Paradan daha önemlisi var mı? Piyasalar ne der kaygısıyla evden çıkamaz haldeyiz. Bizi bu piyasalar mahvetti. Şirketleşme zıvanadan çıktı. Artık hiçbir değeri olmayan paraya değer vermeyi abartıyor, tek değermiş gibi tapıyoruz. Paranın durumu herkesin malumu. İnsanın durumu ise herkesçe yanlış bilinen bir konu. Herkes insanın geleceğini parlak sanıyor. Gittikçe gelişen bir yaşantıya sahip olacağımız söyleniyorsa da işin aslı öyle değil.

Gelecek nasıl olacak? diye meraklanmak olağandır. Herkes ileride ne olduğunu bilmek isteyebilir. Ancak ülkemizde ve bölgemizde bu konuda meraklanmamak ilginçtir. Geleceği karartan bir şey olduğunu söylemiştik. İnsan ötesi, insan üstü bir tüketim kültürü var. Bu kültür insan da dahil her şeyi tüketiyor. Geleceğimiz de bununla tükeniyor. Tabi ki öncelikle tüketim kültürünün sömürgesi olan bölgemizin geleceği kararıyor. Sömürgeci güçler kendi tüketim kültürleri biraz daha sürsün diye ülkelerimizi yok etmeye başlıyor.

Gelecek bizim için çok da uzak değil. Geleceğimiz gelişmiş ülkelerin geleceği için karartılıyor. İnsan olan herkes için gelecek ortaktır. Bunu anlamayıp insanlığın bir kesimini yok edebileceklerini sanan yok edici güçler bir noktayı gözden kaçırmaktadır. Biz başkasına değer verdiğimiz için, başkasını dinlediğimiz için insanız. Geleceğimizi karartanlar bunu gözden kaçırıyor. Kısa sürecek bir zafer duygusu için dünyayı sömürüyor ve bindikleri dalı kesiyorlar. Gezegenimiz bu bencilliği kaldıracak kaynaklara sahip değil. Gezegenimiz planladığımız geleceğe müsait değil. Bu yüzden insanlığın geleceği için küresel düzeni sorgulamak ve bencil yaşam tarzını sona erdirmek gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply