Aptallık çağında mıyız?

İşte bolluk, bilgi, sosyal medya, mekan, küreselleşme ve daha nicelerinin çağındayız; bu mucizeler için yoksunluğun zirvesine, dolayısıyla aptallığın da altın çağına sahibiz. Fırsatların bir bedeli olması şaşırtıcı değil. Rahatlık bizi geride bıraktı, konfor bizi yatalak etti. Zevkler bizi zevk arayan, başka faaliyetler aramayan bireyler haline getirdi.

“Rahatlık hırsı öldürür. Hedeflerinizin ve hayallerinizin peşinde koşarken rahatsız olun ve buna alışın.”

Robert T.Kiyosaki

Hayat konforla ilgili değil, rahatsızlıkla, yaratma rahatsızlığıyla, meydan okumayla, başarıyla, deneyimle ilgili. Kolaylık için yaşamıyoruz, zorluk için yaşıyoruz. Oyunlarda, günlük etkinliklerde veya herhangi bir mücadelede zorluğu her zaman daha yüksek bir seviyeye ayarlıyoruz; sadece üstesinden gelmek için. Onlar için çok kolay bir ayarda oynayan hiçbir bilgisayar oyuncusu görmezsiniz, bu sıkıcı olur. Yaşadığımızı hissederek daha yüksek hedeflere meydan okumak istiyoruz.

Hayatınızda nereye gittiğinizi belirlemelisiniz çünkü o yönde hareket etmedikçe oraya varamazsınız. Rastgele gezinmek sizi ileriye götürmez. Bunun yerine sizi hayal kırıklığına uğratacak ve hüsrana uğratacak ve sizi endişeli, mutsuz ve geçinmesi zor (ve sonra küskün, sonra intikamcı ve sonra daha da kötüsü) yapacak.”

Jordan Peterson

Her yaştan insan, çağdaş kültürlerini aptal, yozlaşmış, çöküntü olarak nitelendirdi; ve burada çağımıza aynısını diyoruz. Zeki olduğumuz, üstün olduğumuz iddiasının artması nedeniyle köklü bir aptallıkta her zaman bir zirvede olabiliriz. Kendimizden başka referansımız olmadığı için garip geliyor. Akıllılık iddiasının aptallığı, onu en çok iddia ettiğimizde kendimize en aptal dememizi gerektirir. Neden böyle bir iddiaya ihtiyacımız var? Neden yaşam koşullarında daha iyi olduğumuz, eskisinden daha iyi bir hayat yaşadığımız hissine kapılıyoruz? Bu bir savunma mekanizması, kendi kimlik inşamızın yüceltilmesi gibi görünüyor.

Aptallığın altın çağı, zeka ve gelişimin yanlış algılanmasından kaynaklanmaktadır. İnsanın kendi kendini aldatması dışında, gelişimin gerçekte ne olduğunu asla bilemeyebiliriz. Kendimizi referans aldığımız sürece neyin iyi, kötü veya avantajlı olduğunu asla bilemeyebiliriz. Mümkün olduğunca tarafsız olmalıyız. Ve eğer biri üstün olduğunu iddia ederse, “ne için üstün?” diye sormalıyız. İnsan ancak aptallıkta üstün olabilir. Çünkü amaç nedir, bilmeyiz.

Uzun zaman önce, fakir bir Çinli çiftçi atını kaybetti ve bütün komşular gelip “bu çok kötü” dediler. Çiftçi “belki” dedi. Kısa bir süre sonra at, yanında başka bir atla geri döndü ve tüm komşular gelip “iyi şans” dediler, çiftçi “belki” diye yanıtladı. Ertesi gün, çiftçinin oğlu yeni atı evcilleştirmeye çalışırken düştü ve bacağını kırdı ve tüm komşular gelip “peki bu çok kötü” dediler ve çiftçi “belki” dedi. Kısa bir süre sonra, imparator komşu bir ulusa savaş ilan etti ve tüm sağlam adamlara savaşmalarını emretti – çoğu öldü veya ağır şekilde sakatlandı, ancak çiftçinin oğlu savaşamadı ve yaralanması nedeniyle kurtuldu. Ve tüm komşular gelip “iyi kısmet” demişler, çiftçi “belki” diye cevap vermiş.

Pek çok şeyi yapabildiğimiz çağ aslında bizi yapamaz hale getirdi. Bizler Animalia’nın şımarık zengin çocuklarıyız, doğadaki her şeye hakkımız olduğunu hissediyoruz. Doğanın bir parçası olma sorumluluğumuz yok. Diğer parçaları bizim için yapılmış gibi yok ediyoruz. Cömertçe seyahat ediyoruz, fazlasıyla harcıyoruz. Özel ve pahalı hobiler zamanımızın çoğunu alıyor, diğer varlıkların haklarını takdir etmiyoruz; daha da kötüsü, fırsat, zeka, gelişme çağı olduğunu düşünüyoruz… Bu ancak bir aptallık çağı olabilir, bunu yapan her tür sonuyla karşılaşır. Onlara sadece “bir parça” oldukları hatırlatılmalıdır.

Zor zamanlar güçlü adamlar yaratır, güçlü adamlar kolay zamanlar yaratır. Kolay zamanlar zayıf adamlar yaratır, zayıf adamlar zor zamanlar yaratır.

Anonim

Leave a Reply