kelebek

Kanatlarının Farkında Olmayan Kelebek

kelebek“Neden güzel değilim” diye soruyor, ancak yanıtlayamıyordu. İşler onu bekliyordu. Hayat mesela, zorlu bir işti. Yaşamak lazımdı. Hele ki büyük şehir hayatıyla baş etmek epey zordu. Büyük insanlar vardı, şehirde herkes büyüktü. Bu büyük şehir içinde kelebek küçük kalıyordu, üstelik modern hayatın içerisinde görünmüyordu. İnsanlar kelebeği fark edemiyordu. Kelebek dahi kendisinin farkında değildi. Çirkin bir düzende güzel görülmez olmuştu.

İçinde kelebeklerin görünmez olduğu düzende çok az insana iyilik kısmet oluyordu. Dini vecibeleri yerine getirmek ve yardımlaşmadan bahsetmiyoruz. Bunlar insan olmanın gereği ve İslam’ın da öğütleriydi. Asıl mesele gerek duymadan, lazım olmadan, görev bilinciyle iyi eylemekti. Kendini iyi hissetmek için yapılan iyilik değil, öyle gerektiği için yapılan mühimdi.

Bir kelebek gibi görevini yapmak ve bu sırada çiçekler arasında iletişimi kurmak gibi. Kelebek güzel bir iş yaptığından habersizdir. Sadece görevini yapar ve iyilik oluverir. Bizim başta bahsettiğimiz kelebek insan da öyledir. O öyle bir insandır ki modern hayat içerisinde sorunlarına çözüm bulamaz. Çirkin düzende güzelliğiyle dışlanır. Her şeyin pazarlama olduğu kapitalist dünyada kendini pazarlamadığı için çirkin kalır. İşte asıl güzellik budur, yanlış düzene göre hareket etmemek. Bunun farkında olmayan, özüne uygun davranan kelebek “neden güzel değilim” diye sormamalıdır. O gerekeni yapmakta ve kendi yolunda yürümektedir.

Kelebek kendi kanatlarının güzelliğini bilmez. Dışarıdan ne kadar güzel olduğunu fark etmez. Belki de korkunç olduğunu düşünür. Ancak doğadaki görevini yapan, gerekeni uygulayan güzeldir. Doğaya aykırı davranan, öze değil pazarlamaya kalkışan insanoğlu ise bunun aksi bir örnektir. Kelebek güzel olsun diye kanat çırpmaz. Olay da buradadır. Kelebek işine bakar. O özüne uygun davranırken güzelliği biz görürüz. Kelebeği görecek göz gerektir. Şehir hayatında ne kelebek görürüz, ne çiçek. Asıl mesele şehrin hayatı kapatmasına rıza göstermek. Aramızdaki insan kelebekleri ise pazarlama oyununa uymadıkları için depresyona itmek.

Başkasına göre yaşamayan, ancak düzen içinde mutsuz olan tüm kelebekler kendilerinin farkına varmalıdır. Modern güzellik bir pazarlama tekniğidir. Güzel ne görünüşte, ne de başka bir görüştedir. Güzel içimizde, güzel gerekeni eylemektedir. Ne piyasalar, ne popüler kültür, ne de zamanın modası güzelliğe karar veremez. Kendi yolunda yürüyen kimsenin aynaya bile bakması gerekmez. O, yapması gerekeni yaptığı için güzeldir. Modern hayat içerisinde kelebekler görebilenler bunu anlayacaktır.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply