20 Hayat dersi ve yaşamak için ipuçları

1. Herkes acemiydi, büyük miktarda zaman harcamadan hiçbir işte ustalaşılmaz. Utanmak için endişelenmeyin, öğrenmeye her zaman hatalar ve başarısızlıklar eşlik eder. Bu, yeni bir bölgedesiniz, denemeler yoluyla gelişiyorsunuz demektir.

“Bir dağı yerinden oynatan adam işe küçük taşları taşımakla başlar.”

Konfüçyüs

Bir yol göremiyorum, dedi çocuk . Bir sonraki adımın görebiliyor musun? dedi at .Evet dedi çocuk. O zaman görebildiğin kadar ilerle, dedi at.

Charlie Mackesy

2. Fikirleriniz döngüseldir. Başkalarına ilettiğiniz şey sonunda size geri dönecektir. İnandığınız, hissettiğiniz veya tasavvur ettiğiniz şey, olursunuz, çekersiniz veya üretirsiniz. Kendinizi, düşüncelerinizi izleyin; bunlar senin ilgi çekici yerlerin. Kendinizi kontrolden çıkmış hissedebilirsiniz, bu konuda haklısınız ve haksızsınız. Ne kontrol edersiniz, ne de etmezsiniz.

“İnançlarınız düşünceleriniz olur, Düşünceleriniz sözleriniz olur, Sözleriniz eylemleriniz olur, Eylemleriniz alışkanlıklarınız olur, Alışkanlıklarınız değerleriniz olur, Değerleriniz kaderiniz olur.”

M. Gandi

Tekrar tekrar yaptığımız şey biziz . O halde mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.

Aristo.

3. Zihin iyi bir hizmetkar ama korkunç bir efendidir. Düşünceler haritalar gibidir, faydalıdırlar ama gerçek değiller; sadece belirsiz bir temsilidir. Harita bölge değil. Gerçekliği ideal düşüncelerle birleştirmeniz gerekir; yoksa kaybolursun.

“İçeriği olmayan düşünceler boş, kavramsız sezgiler kördür.”

I. Kant

4. Bir şey deneyin, genler her insanda yeni bir şey dener. Siz kaynak kodunuzun bir denemesisiniz, insanlar gezegenin bir denemesidir, gezegen sistemin bir denemesidir vb. Bazen “yapamayacağın şeyleri yap, bu şekilde yapabilirsin.”

“Yalnızca büyük ölçüde başarısız olmaya cüret edenler, büyük başarılar elde edebilirler.”

Robert F. Kennedy

“Eylemleriniz konusunda çok çekingen ve çekingen olmayın. Bütün yaşam bir deneydir.”

RW Emerson

5. Geçmişi bırakın. Kafanızdaki geçmiş bir hayal gücüdür. Bir nedenden dolayı geçmiş, sen o değilsin. Ayrıca, kendini affedemezsen başkalarını nasıl affedebilirsin? Geçmesine izin vermezsen şimdi nasıl yaşayabilirsin? Her şeyden önce, bir makro organizma olduğumuz için her türlü suçluluk hepimize aittir, ancak bu makro organizma olduğumuz için de her suçluluk size aittir.

İçinde bulunduğumuz her türlü durum için geçmişi suçlama düşüncesini tamamen terk etmeli ve düşüncemizi tersine çevirmeli ve geçmişin daima şimdiki zamandan geri aktığını görmeliyiz.

Alan Watts

6. En iyi yol sorumluluk almaktır. Ailenizin, atalarınızın, türünüzün ve belki biraz evrenin sorumluluğunu alın. Özgürlük sorumlulukla gelir. Pozisyonunuz nedir, dünyada ne yapıyorsunuz? Maaşınız ona göre olacaktır.

Başkalarını suçladığınızda, gücünüzü başkasına verirsiniz ve sorumluluk aldığınızda, gücünüzü geri alırsınız – bir şeyleri gerçekleştirmek için.

Robert N. Anthony

7. Mutluluğun peşinden gitmek, yolun mutluluk olduğunu anlayana kadar sizi umutsuzluğa sürükler. Müziğin amacı, kompozisyonun sonu değildir; bu süreç. Deneyim mutluluktur, herhangi bir aidiyet değil. Mutsuz insanlar genellikle olduklarından başka bir yerde yaşarlar, mutluluğu gelecekte ya da başka bir yerde, bir nesnede ya da birilerinde zannederler. Anın anahtarı var. Bu çok değerli bir anlayıştır, ücretsizdir.

“Bir adam Gautama Buddha’ya “Mutluluk istiyorum” diye sordu.
Buddha, “Önce “istiyorum”daki ben’i kaldırın, bu Ego, sonra “istemeyi” kaldırın, bu arzudur.
şimdi geriye sadece “Mutluluk” kalır.

Gautama Buda

Katlanabiliyorsan, katlan.

Aurelius

8. Korku sizi durdurmak için orada değildir, bu bir eylem işaretidir. Korkuyu tanıyın, onunla savaşmayın. Tüm duygular hayatta kalmak için gereklidir. Beyin bir hayatta kalma mekanizmasıdır, siz bir hayatta kalma uzmanısınız; iyi çalışabilmen için korkman gerekir. Yeni deneyimlerden korkuyorsan, hayatı çok yanlış anlıyorsun.

 ‘ Yalnızca  bir sorunla karşılaştığımızda düşünürüz.’

John Dewey

“Karanlıktan korkan bir çocuğu kolayca affedebiliriz; hayatın gerçek trajedisi, insanların ışıktan korkmasıdır.”

Platon

9. Her krizde bir çözüm, her an bir fırsat vardır; ele geçir. Eğer yapmadıysanız, mevcut fırsatları kaçırmayın. Şu ana odaklanın. Biz sadece senaryoyu önceden yazmış, evrenin kendinden geçmiş bir kişiliğiyiz. Oyunu oynarken size kalmış olan şeyleri değiştirebilirsiniz. Mutlaka çalışmış, prova etmişsinizdir; değilse, doğaçlama yapın.

Başlamanızı sağlayan şey taahhüt, sizi bir yere götüren şey tutarlılık ve devam etmenizi sağlayan şey sebattır.

10. Zahmetsiz çaba hayatın anahtarıdır. En iyi şeyler doğal, ucuz ve en gerekli olanı elde etmek kolaydır. Evrendeki en muhteşem şey sensin, insan. Başkasıyla sohbet, sevgiliyle muhabbet, uçsuz bucaksız gökyüzünü seyretmek hayattaki hiçbir şeye sahip olamaz. En şaşırtıcı deneyimler para gerektirmez, sadece vasat olanlar.

Hayattaki en iyi şeyler, şeyler değildir.

Sanat Buchwald

11. Kontrol edebildiklerinize (tepkileriniz) odaklanın ve kontrol edemediklerinizi (sonuçlar) bırakın. Yetenekleriniz ve motivasyonunuz kadar fırsatlara ve çevrenize de bağlısınız. Başarısız olabilirsiniz, ancak kendinizin farkına vardığınız için memnun olmalısınız. Kendi hareketinizden siz sorumlusunuz; öte yandan tembel oyunculara yardım edersen başarılı olursun.

“Bazı şeyler bizim kontrolümüzde, diğerleri değil. Kontrolümüzde olan şeyler fikir, takip, arzu, isteksizlik ve tek kelimeyle kendi eylemlerimiz ne olursa olsun. Kontrolümüzde olmayan şeyler; beden, mülk, itibar, emir ve tek kelimeyle, eylemlerimiz olmayan şeylerdir. Kontrolümüzde olan şeyler doğaları gereği özgür, sınırsız, engelsizdir; ama kontrolümüzde olmayanlar zayıf, köle, ölçülü, başkalarına ait.

Epiktetos

12. Ölçülebilir olun, hepimizin sınırları var, haddinizi bilin. Diğerlerinin sınırlarını bilin. Bir düşünür olarak işiniz, insanlar arasında orta yol bulmaktır. Akıllı bir insan asla seçim yapmaz, sadece arabulucu olarak hareket eder. Ortak bir zemin bulun, çabanızı buna yatırın. Eğer ortada değilseniz, çocukça oyunlarda eğleniyor olmalısınız.

“Her şey zehirdir aynı zamanda hiçbir şey zehir değildir; bir şeyin zehir olup olmadığı dozuna bağlıdır.”

Paracelsus

13. Hayatta mutlak iyilik ya da kötülük yoktur, bir ideal için iyi ya da kötü vardır. Ailenizin, ülkenizin, toplumunuzun, gezegeninizin planının ne olduğunu bilmiyorsunuz. Sizin idealiniz başkalarının idealleriyle uyuşmayabilir. Olayları iyi veya kötü, başarı veya başarısızlık olarak sınıflandırmayın. Kategorize etmeyin, kaçınılmaz olmadıkça etiketlemeyin.

“Keşke benim zamanımda olması gerekmeseydi,” dedi Frodo.
“Ben de öyle,” dedi Gandalf, “böyle zamanları görecek kadar yaşayan herkes de öyle. Ama buna karar vermek onlara düşmez. Tek karar vermemiz gereken, bize verilen zamanla ne yapacağımızdır.”

JRR Tolkien

14. Egonuzla uğraşmayın, egonuz sadece sorun giderme için bir radardır. Bu kadar. Akışa bırak, yoksa sıkışıp kalırsın. Sen sen bile değilsin, sen her zaman sen artı başka bir şeysin. Sen+ koca, sen+ sevgili, sen+ vatandaş, sen+çalışan, sen+otobüs yolcusu, sen+yaya.

Ego, fiziksel gerçekliği olmayan sosyal bir kurumdur. Ego basitçe sizin kendinizin sembolüdür. Nasıl su kelimesi belirli bir sıvıyı o olmadan sembolize eden bir gürültüyse, ego fikri de oynadığınız rolü, kim olduğunuzu sembolize eder, ancak bu sizin canlı organizmanızla aynı şey değildir.

Alan Watts

15. Toplum bir tuzak olabilir, sosyal mekanizmalarınıza dikkat edin. Gerektiğinden fazla başkalarıyla uğraşmayın. Aşırı sosyaliz, fazla komünaliz. Bütün hayvanlar diğerlerinin hareketlerini beyinlerinde yansıtırlar. Bu konuda en üst nokta insandır. Bir gülümseme bir başkasını anında gülümsetebilir, bu öyle bir boyut ki. Her zaman inançlarımıza ve gruplarımıza uyma eğilimindeyiz. Grup yanlılığında, çoğunluk etkisi ve sosyal çekicilik arzusu sizi ele geçirebilir.

İnsanların söylediklerinizi unutacağını öğrendim, insanlar ne yaptığınızı unutacak ama insanlar onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmayacak.

Maya Angelou

16. Hepimiz şov dünyasının içindeyiz. Yetenekli, bilgili, deneyimli olabilirsiniz; hatta dünyadaki en iyi insan bile olabilirsin. En azından biraz pazarlamaya, biraz gösterişe ihtiyacınız var. Bütün insanlar bir şey biliyormuş gibi yapar, bu bilginin doğasıdır. Herkes diğerlerini aldatır. Biz cinsel aldatmanın bir ürünüyüz. İllüzyona hasret kalırız, bizi illüzyonlarla aldatan insanlara talibiz.

“Okuyuculara her şeyi gösterin, onlara hiçbir şey söylemeyin.”

Ernest Hemingway

“Rüya bizi hayal kurmaya götürür ve yanılsamanın sonu yoktur. Hayat, bir dizi boncuk gibi bir ruh hali dizisi gibidir ve biz onların içinden geçerken, dünyayı kendi renklerine boyayan çok renkli mercekler olduklarını kanıtlarlar. . . . ”

Ralph Waldo Emerson

17. Yeniden başla, gezegen kendini yeniden başlatır, bedenlerimiz yenilenir, hayvanlar devam etmek için ölür ve doğar. Yeniden başlamanın, desteyi yeniden karıştırmanın, kendinizi şaşırtmanın bir yolunu bulmalısınız. En sıradan deneyimler çocuklar için harikadır çünkü çocuklar hayatta yenidir. Sürdürülebilir hale getirmek için ne yaptığınıza dair yeni deneyimler veya en azından yeni bakış açıları bulmalısınız.

“Bunlar kara bulutlar,” dedi çocuk.

“Evet, ama devam edecekler,” dedi at. ‘Yukarıdaki mavi gökyüzü asla ayrılmaz.’

Charlie Mackesy

“Yarının henüz hata içermeyen yeni bir gün olduğunu düşünmek güzel değil mi?”

LM Montgomery

18. Büyüyün ya da yerinizi bilin. Genellikle çevre tarafından büyütüldüğümüz çocukluğumuzun özlemini çekeriz. Hep gururlandık, peri masallarına aldandık. Tamamen mutlu bir hayat, ancak bireysel eylemlerimiz için bile gücümüz yoktu. Çocukların önemsiz şeyler hakkında sızlanmaktan başka güçleri yoktur. Başarı istiyorsanız, büyümeli ve masalları, pohpohlamayı ve başkalarını beslemeyi bırakmalısınız.

“Çoğu insan büyümez. Çoğu insan yaşlanır. Park yeri buluyorlar, kredi kartlarını onurlandırıyorlar, evleniyorlar, çocukları oluyor ve buna olgunluk diyorlar. Bu yaşlanmaktır.”

Maya Angelou

19. Ne zaman kendini kopuk hissetsen, ne zaman başkaları saçma gelse, bu başlangıçta dayanılmaz gelir ama yine de onunla oynayabilirsin. Oyunda olmadığınızda, oyunu analiz edebilir veya yeni oyunlar oluşturabilirsiniz. Kendi absürdünüzü yaratabilir ve onunla zaman geçirebilirsiniz. Bir çerçeve için her şeyin saçma olduğunu bilin. Hepsi farklı oyunlar, insan oyunu, maymun oyunu, halk oyunu, aktör oyunu, gezegen oyunu….

…Yaşamaya devam ederek: kumar oynayacaksan, kumar oyna! Ve bu yüzden, ya intihar ya da kumar bana bu hayatın harika alternatifleri gibi görünüyor. Ve kumar ne olacak? Kumar ya da oyun, bu oyunun mükemmel olduğu varsayımına dayanmalıdır. Başka hiçbir varsayım işe yaramaz. Başka bir şekilde ifade edersem: Oyuna güvenilmelidir. Evren – siz, kendiniz – temelde güvenilmek içindir. Ve bu, tüm kumarların temelinde yatan inanç eylemidir…

Alan Watts

20. Hayat anlardan ve yalnız anlardan oluşur. Geçmiş ve gelecek andadır. Anı kaçırmayın, yakalayın. Anları parça parça toplayarak dolu dolu bir hayata sahip olacaksınız. Bu carpe diem değil, burada ve şimdi olmak, örneği kullanmak ve her durumda deneyiminizi en üst düzeye çıkarmaya çalışmak. Üzücü olanlar bile, korku, keder.

“Yaşam sadece şu anda vardır ve bu anda sonsuz ve ebedidir. Şimdiki an için sonsuz küçüktür; biz onu ölçemeden, o gitti ve yine de sonsuza kadar var oldu. . . . Kendinize, yaşamla ve onun sonsuz Şimdi’siyle uyumsuz olduğuna inanabilirsiniz; ama olamazsın, çünkü sen hayatsın ve şimdi varsın.”

Alan Watts

Kral, bakanından kendisine bu büyülü güçlere sahip bir yüzük getirmesini istedi. Bakan her yerde bu yüzüğü aradı. Büyük ihtimalle Kral onu asla bulamayacağını biliyordu ama bakan vazgeçmedi.

Sonunda gecekondulara gitti ve metalde çalışan bir usta buldu. Zanaatkar, bu tuhaf istekle dedesine döndü, o da atölyesine girdi ve bir yüzükle ortaya çıktı.

Krala sunmak için bakana getirdiği bu altın yüzük, yüzüğün içine “ Bu da Geçecek ” ibaresini kazımıştı .

BONUS. Kendinizden ve tüm bilgi iddialarından şüphe edin, araştırın, karşı iddiada bulunun. Hepimizin önyargıları ve yanılgıları var. Yanlış yapmaktan kaçamazsınız. Diğer olasılıkları düşünmek ZORUNDASINIZ. Yanlış sayesinde haklısın. Yanlış sayesinde, sizinki doğrudur. Küçükler sayesinde harikasın. Diğerleri, siyahın beyazı ima ettiği gibi sizi ima eder. Tüm bilgilerin referansı vardır ve bu iki taraflı bir oyundur. Argümanlarınızda diyalektik ve zıt olmayı unutmayın.

1. Hiçbir şeyden kesinlikle emin olmayın.

2. Kanıtları gizleyerek ilerlemeye değer olduğunu düşünmeyin, çünkü kanıtlar mutlaka gün ışığına çıkacaktır.

3. Başarılı olacağınızdan emin olduğunuz için asla düşünmekten vazgeçmeye çalışmayın.

4. Muhalefetle karşılaştığınızda, kocanızdan veya çocuklarınızdan olsa bile, onu otoriteyle değil, tartışarak aşmaya çalışın, çünkü otoriteye bağlı bir zafer gerçek dışı ve yanıltıcıdır.

5. Başkalarının otoritesine saygı duyma, çünkü her zaman karşıt otoriteler bulunabilir.

6. Zararlı olduğunu düşündüğünüz fikirleri bastırmak için güç kullanmayın, çünkü bunu yaparsanız fikirler sizi bastırır.

7. Eksantrik olmaktan korkmayın, çünkü şimdi kabul edilen her görüş bir zamanlar eksantrikti.

8. Pasif anlaşmadan ziyade akıllı muhalefetten daha fazla zevk alın, çünkü zekaya gerektiği gibi değer veriyorsanız, birincisi ikincisinden daha derin bir anlaşma anlamına gelir.

9. Gerçek uygunsuz olsa bile titizlikle dürüst olun, çünkü onu gizlemeye çalıştığınızda daha da rahatsız edicidir.

10. Aptallar cennetinde yaşayanların mutluluğunu kıskanmayın, çünkü ancak bir aptal bunun mutluluk olduğunu düşünür.

Bertrand Russell

Leave a Reply