7 Ağustos Yenikapı Mitingi

7 Ağustos Yenikapı Mitingi

7 Ağustos Yenikapı Mitingi Nedir?

7 Ağustos Yenikapı Mitingi“7 Ağustos 2016 Yenikapı Demokrasi ve Şehitler Mitingi” 15 Temmuz Darbe Girişimi‘ne tepki olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nca düzenlenmiştir. İktidar partisi AKP ve ana muhalefet partileri CHP ile MHP’nin desteklediği toplantı ülkedeki birliği dışa vuran bir eylem halini almıştır. Meclisteki dördüncü parti HDP terör gruplarıyla olan ilişkisi nedeniyle bu mitinge davet edilmemiştir. Kişi sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte 1- 5 milyon arası kişinin katıldığı belirtilmektedir. Bana göre alanın büyüklüğü düşünülünce iki milyondan az olmadığı kesindir, kalabalık nedeniyle alana giremeyenleri de sayarsanız üç milyon gibi bir sayı telaffuz edilebilir.

Miting ülkeyi iç savaşa sürüklemeye çalışan uluslararası oyunculara bir tepkidir. Başarısız darbe girişimi sonrasında ülkenin iyiliğini düşünen tüm siyasi partilerin desteklemesi dikkat çekicidir. Siyasi çekişmeler bir kenara bırakılmış ve ortak payda olan “vatan” öne çıkmıştır. CHP ve MHP liderlerinin milli birliği destekleyen ve dış müdahaleleri kınayan konuşmalar yapmaları zor zamanlarda çok olumlu gelişmelerdir. Bu miting dış oyuncuların küçük birkaç parti hariç siyasi alanda maşa bulamadığının göstergesidir.

Alanda gözlem yaparken gözüme çarpan en önemli şey halkın bir bütün halinde tepkisini ortaya koyabilmesidir. Her kesimden insanlar sıcağa ve kalabalığa aldırmadan alana akın etmiştir. Çoğunluğu AKP seçmeni olsa da milliyetçi olmayan insanların bile bayrağa sarıldığı bir toplantı olmuştur. Genelde tepkisiz biçimde ve sorgulamadan yaşayanların dahi orada olması zor zamanlarda birlikte çalışabildiğimizi kanıtlamıştır. Devlet-i ali kafasından batılılaşma macerasına sürüklenen toplumun çok ilginç bir kafaya ulaştığı belli olmuştur. Toplum olarak genellikle önemli işlerle meşgul değiliz, ama isteyince acayip gelişmeler kaydedebiliyoruz.

Kahvede Pinekleyen Adamın Direnişi

Türk toplumu genellikle değişime dirençlidir, ama bunu kendisi yapıyorsa şaşırtıcı olabilir. Yüzlerce yıl gelişmeye ve değişmeye olan direncimiz sonucunda batının emperyalizmi kapıya dayanmış ve Osmanlı’nın sonunda olduğu gibi şimdi de bizi tehdit etmiştir. Kurtuluş Savaşı(1919-1922) hiçbir şeyi olmayan halkın bir vatanı olabileceğini göstermiştir. 2016 Darbe girişimi de halkın bir şey yapmak için silaha ihtiyaç duymadığını göstermiştir. Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, gelişmiş sayılamayacak, çoğu şeyden haberi olmayan basit insan inanılmazı gerçekleştirmiştir. O zamanın çiftçisi kahraman bir asker, şimdinin kahvede pinekleyeni de demokrasi bekçisi haline gelmiştir. Mitingdeki birlik ruhunda vatansever insanı gördüm. Çoğu zaman bir şey istemeyen bu insanın istediği zaman şaşırtıcı olabildiğine şahit oldum.

Bu miting zor zamanlarda bir olabildiğimizin bir göstergesi olduğu kadar bazı şeylerden ders almadığımızın da göstergesi oldu. İlk olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yuhalanması bir anlayış yoksunluğu olarak göze çarptı. Uzun yürüyüşler sırasında olur olmaz tekbir, idam isteriz, ya Allah diye bağıran ve sonrasında buna uymak zorunda kalan yorgun kalabalık göze çarptı. İnsanları kendince yönlendirmeye çalışanlar vardı. Sanki henüz bir cemaat belasından kurtulmamışız gibi çok sayıda cemaat adam toplamaktaydı. Kendi yayınlarını satmak, propaganda yapmak ve mürit toplamak amaçlı gruplar göze çarptı. Tabi bir de organizasyon eksikliği vardı. İzdiham ve güvenlik açığı görüldü. Girişler ve çıkışlar amatörce yapıldı. Tankın üstüne taksiyle gidebilen insanların sırayla bir şey yapamadığı anlaşıldı.

7 Ağustos Yenikapı Mitingi Sonrası

Mitingde toplum olarak bir tepki ortaya koyduk. Sonrasında da bunun sürmesini diliyoruz. Bu birlik bir fırsattır. Çevremizdeki olaylardan ders alarak birliği bozmamaya dikkat etmeliyiz. Bütün Doğu komşularımızın iç karışıklık yaşaması bir tesadüf değildir. Bölgedeki oyuncular Türkiye’yi de harcamak istemiştir. Bunun için din sömürüsü yapan bir cemaat iç savaş başlatmayı denemiştir. Neyse ki Kurtuluş Savaşı ruhu devreye girmiş ve vatandaş vatanına sahip çıkmıştır. Komşularımızdaki kardeş kavgalarını iyi analiz etmezsek yapılanı anlayamayız. Mitingde yakalanan ruhun bozulmaması ve vatan ile siyasetin birbirine karıştırılmaması dileğindeyiz. Kapitalizme içecek kan lazım ve kardeşlerimizi öldürerek bu kanı sağlamamız bekleniyor. Bu ve benzeri girişimleri ancak birlik olarak durdurabiliriz.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply