İlahi İroni

Bir zamanlar bebektik, şimdi ironik bir şekilde büyüğüz. Yaşıyorduk, ölmüş olacağız. “Dünya” adı verilen küçük toz parçacığı, gezegenler arası bir uygarlık haline geldi. Memeliler yönetiyor, şaşırtıcı son. Hain maymunlar etik hakkında konuşuyor. Kaybedenler sonunda kazandı, artık küresel bir topluluk oldular.

Kuzeyin barbarları bilimi icat etti. Vikingler artık en aydınlanmışlardır. Cezaevi olarak kullanılan sürgün yerleri en popüler turistik ülkeler oldular. Köleler efendi oldu. Göçebeler şimdi gökdelenler inşa ediyor. Kuşlara hayranlıkla bakan insanoğlunun şimdi senfonileri ve modaları var…

Bireysel ego, toplumun bir yapısıdır. İnsan aktörler tüm doğanın semptomlarıdır. Milletler, diğer milletler sayesinde millettirler. Güçlü, güce muhtaçtır. Özgürlük bir mahkumiyettir. Enstrümanlar araçsallaştırıcılardır. Uyanık olanın uykuya, azizin günahkara ihtiyacı vardır. Dogma sayesinde artık bilime sahibiz. Cinsel zevk biyolojik bir görevdir. Karşı cins bir sorumluluktur. Güzellik yetersizliktir.

Hristiyanlar bugünlerde diğer yanaklarını çevirmiyorlar. İslam’ın kılıcı merhamet istirham ediyor. Dindar boyun eğmiyor, ısrar ediyor. Felsefe sadece bir retorik haline geldi. Kurucu babalar artık kimlik siyasetinin kurbanı oldular.

Saklambaç oyuncuları saklı olandan şikayet ediyorlar. Rahatlayan, rahatlıktan rahatsız oluyor. Yüzlerce yıllık işgücü ihtiyacının yerini işsizlik alıyor. Şimdi en büyük uğraş, kendini ilgisizlikle meşgul etmektir.

İlahi ironi, sadece bir kısmını gördüğümüz ilahi, aslında bizi çevreliyor. Ve sadece tüm seçici dikkatlerini, tüm kapasitelerini ilahi olana odaklamış insanlar; şaşırıyorlar. Hayatları bir an olsun onu görme çabasıdır, bütün dikkatlerini bu ilahi tecrübenin küçücük bir parçasına harcarlar.

Bulmacada tasvir edilen olaylar yerine bulmacayı görmek için yaşarlar. Nesneden çok kavramı görürler. Var olmayana, var olmaya ihtiyacı olmayana bakarlar ve bakışları da yönlendirirler.

Var olan tek şey illüzyondur. Ve varoluşun illüzyonist doğasını fark eden insanlar, ilahi ironi ile anılmak için yaşarlar. İlahi ironiye çok az da olsa tanık olmak için yaşarlar.

https://www.dmy.info/en/divine-irony/ adresinden makine yardımıyla çevrilmiştir.

Leave a Reply