Amerikanın Türkiye Yorumu

Amerikanın Türkiye Yorumu

Amerikanın Türkiye YorumuBatının Türkiye yorumu on yıl içinde ters yüz oldu. Türkiye örnek ülke iken köstek ülke haline geldi. AKP hükumete geldiğinde İslam ülkeleri için model teşkil etmesi hedefleniyordu. Örnek ülke Türkiye’nin batının boyunduruğunda örnek olması yeğleniyordu. Diğer ülkelere inançta örnek olurken batıya boyun eğmede ve onların sözünden çıkmamada da örnek olmalıydı. Ne yazık ki bunu başaramadık. Batının hizmetçisi olamadık. Kendimizi kullandırmadık.

Bizde değişen bir şey yok. Biz hep aynıyız. Değişen şey batıda ve özellikle kapitalizmin paravanı olan Amerika’nın bakış açısındadır. Önce durumumuzdan memnun olmaya başlayınca batılıları kızdırdık. Biraz yatırım yapılınca sömürge potansiyelinin kaybolması endişesiyle kaygı oluştu. Zaten Ortadoğu adını verdikleri coğrafyamızdaki çatışmaların tümü sömürgecilik faaliyetinin modern tezahürleridir. Sermaye sahipleri başka sermayelerin gelişmesini istemiyor. Bu yüzden enerjiyi ve büyük potansiyele sahip İslam nüfusunu kontrol altında tutmak hedefindeler. Coğrafyayı ateşe verip İsrail’i de bekçi olarak tuttular.

Sıranın bize geldiğini müttefiklerimizin ülkeyi karıştırma girişimlerinden anlamıştık. Darbe talimatına karşı Rusya ile yakınlaştık, ancak onlara da daha önce diklendiğimiz için pek başarılı olamadık. Batının gözünde sömürülmesi gereken bir “dost” iken şimdi de iki yüzlü olduk. Onların söylediği şeylerin pek bir önemi olmasa da enerjimizi boş yere harcadığımızı söylemeliyiz. Tarih boyunca batıdan doğuya dostluk gelmemiştir. Batıdan müttefik bulmak da bir hikayedir. Elli yıllık askeri müttefikimizin sürekli bize sorun çıkarması bunun örneğidir.

Batının bize yardımlarıyla değil uyguladığı ambargolarla ve darbecilere yardımlarıyla hatırlandığını ekleyelim. Bir de uşaklık edemediğimiz için nefret kazandığımızı söyleyebiliriz. Terörle ilgisi olmayan Irak işgal edilirken yardım etmedik. Bunun üzerine Irak’ın kuzeyi teröristlere teslim edilerek Türkiye cezalandırıldı. Suriye’de batının kara gücü olmamız beklendi. Biz yapmayınca yine teröristlere teslim edildi. Şimdi Irak ve Suriye’nin kuzeyi komple Türkiye alternatifi olarak bölgenin kapitalizm sancaktarlığını üstlenen Kürtlere veriliyor.

Batının Türkiye yorumunun yalnızca on yıllık süreçte  nasıl değiştiğini ülkedeki siyasi iktidarın başarısından anlayabiliriz. İyi ya da kötü oldukları tartışılabilir, ama halkın halinden memnun olması ilginçtir. Türk halkının kendi içinde memnun olması güçlü bir idareyi ortaya çıkaracağından batılı “dostlarımız” bundan memnun olmayacaklardır. Örnek ülke vasfını da dik başlılığımızla kaybettiğimiz için sadece yanlış örnek olarak kalıyoruz. Türkiye doğulu ülkelere bağımsızlık sevdası yüzünden kötü örnek olmaktadır. Ülkeyi cemaatler, teröristler ve dezanformasyonlarla ehlileştirmek isterken içimizdeki bağımsızlık ruhunu ortaya çıkardılar. Bizi kapısında uysal köpek olarak görmek isteyenler içimizdeki bağımsız doğal ruhu uyandırdılar.

Ayrıca Bakınız

2 Comments

  1. Umut baran 18 Ağustos 2017
    • Doğuhan Murat Yücel 19 Ağustos 2017

Leave a Reply