hayatın fırlattığı meydan okuma

Hayatın Fırlattığı Meydan Okumaları Kabul Et

hayatın fırlattığı meydan okumaŞikayetini duyacak kimse yok, kendinden başka. Surat asmanın faydası da görülmemiş. Zararı var, gülme fırsatının kaçırılması. Hayatın zor, biliyoruz. Kimin değil ki? İnsan kendine iş çıkaran değil mi? En mükemmel hayatı zorlamak, en basit mekanizmaları bile karıştırmak ve ulaşılmaz yapmak insanlık demek değil mi?

Hiçbir sorun olmayan bir hayat düşün, açlık ve uykusuzluk da yok. Hiçbir şey yok, sorun olmasın diye. ölüm de olmasa işkence olur o dünya. İnsan uğraşmak ister, canlılar uğraş için hareket eder. Uğraşmadan yaşayan da var. Düşünmeden de hatta. Bir ağaç ve bir kedi olmak mümkün, hatta taş bile. Ama insanız işte, kendi başına, kendi dünyasında, hareket ve hararetle.

Olayımız zorluk, maksadımız daha fazlası. O zaman şikayet etmek de ne? Zaten duymayacak kimse, biz bizeyiz uydurma dünyamızda. Haydi felsefeyi boş ver, ama tat almak için hayatta zoru seçmelisin. İş çıkarmalısın. Sana gelen sorunlardan kaçmak ise senin kaybın. Uğraşacak şey yoksa neye yarar bu dünya?

Belki de şikayet ettiğin sorunlar hayatın sana fırlattığı meydan okumalardır. Hani challange diyorlar ya, farkına varamayacağız Youtube olmasa. Sen eğlen, sen anla, sen yaşa diye. Belki sorunlara gönüllü olmalısın. Rahat yaşamayı değil rahatsızlığı seçmelisin. Bunu seçsen anlayacaksın. Hiçbir şey değiştirmeye gerek yok. Sadece bakış açısı, bir de buradan bakmalısın.

Kabul ettiğinde değişecek acıların. En azından kimsenin ulaşamadığı mutluluk yalanının peşinde koşmayacaksın. Mutluluk fotoğraflarına aldanmayacaksın. Herkesin acısını örtmek için mutlu pozu verdiğini anlayacaksın. Sadece hayatın senden, gördüklerinden ve görüntülerden ibaret olmadığını fark etmek gerekiyor. Hayatı kabul etmek gerekiyor.

Payına hangi hayat düşerse düşsün şikayetçi olacaktın. İnsan başını derde sokmaya meyillidir. Rahatlık yerine rahatsızlık ister. Şikayetlerin kaybolsa başka şikayetleri kendin uyduracaktın. O zaman ne bu debelenme? Kabul edip kendi acılarınla oynamalısın. Başka türlü geçmez bu hayat. Şikayet ettikçe kendine işkence.

Kendine düşen tarafı oynamalı, işini iyi yapmaktan başka bir şeye takılmamalı. Şikayet ederek güzelleşen hayat var mı? Mücadeleye, oyuna odaklanmalı. Başkasından çok kendine bakmalı.

2 Comments

  1. Aygün 30 Ağustos 2018
    • Doğu Han 1 Eylül 2018

Leave a Reply