sıradan insan

Sıradan İnsanın Yaşama Hakkı

sıradan insanTarih boyunca çok insan öldü. Birçok uğurda birçok insan hayatını kaybetti. Kimisi kral olmak için savaştı ve öldü. Kimi hırsız olmak için çaldı ve öldürüldü. Kimi de yaşam koşullarına direnemedi. Belki soğuktan, hastalıktan, ihmalden ölenler oldu. Ama hiçbiri nedensiz değildi. En azından ölüm nedenleri hayata dair bir şey ifade ediyordu. Modern zamanlara gelindiğinde bu nedenler belirsizleşmeye başladı. Artık her ölüm anlamlı değil.

Mesela sokakta yürürken ölme ihtimalimiz var. Tarihte birçok insan sokakta öldürülmüş olabilir. Eskiden de keyif için öldürenler, katliamlar, rastgele öldürmeler vardı; ancak bunların hepsi bir şeyler elde etmek içindi. Günümüzdeki terör eylemleriyle ölen insanların ne uğruna öldükleri belli değil. Sıradan insanın hiç alakası olmayan şeylerle muhatap olma durumu var. Sadece yolda yürüyerek birinin hedefi olmak söz konusudur. Küresel siyaset sıradan insanın yaşama hakkını tarihte görülmemiş şekilde gasp etmektedir.

Bir ülkede isteklerini kabul ettirmeyi amaçlayan radikal gruplar olabilir. Bu garip bir şey değildir. Bunu en iyi Türk tarihinde görürüz. Binlerce isyan, bölünme, ayrılık yaşanmıştır. Modern zamanlardaki bundan epey farklıdır. Savaşların tarihi günümüze gelene kadar artan oranda sivillere kast ederek gelişmektedir. Antik çağlarda sokaktaki sıradan insan savaşa gitmiyorsa herhangi bir saldırının muhatabı değildir. Büyüyen devletler ile birlikte hiçbir şeyden haberi olmayan insanlar da savaşın içine sokulmuştur. İkinci Dünya Savaşı’nda ölen insanların %60’ının sivil olması ve günümüze dek sivillere daha da bulaşılması ilginçtir. Öyle bir konuma ulaştık ki artık savaşçılar değil siviller doğrudan hedef seçilmektedir.

Sokaktaki sıradan insana saldırmak aslında tüm insanlığa saldırmaktır. herkesi karşına almaktır. Terörün aslında öldürmek istemeyeceği insanları öldürdüğü görülmektedir. Bir kere savaşın tarafı olamayacak kişileri, sokaktaki basit insanları yok etmektedir. Hepimiz sokağa çıktığımızda sokaktaki insanız. Oradan geçenler için basitiz ve sıradanız. Herkes için sıradan olan yoldaki insanın yaşama hakkı bizim için büyük sorundur. Basit insanlar olarak merak ediyoruz, bazı çirkin emellerin figüranı olmamız engellenebilir mi? Hiçbir şeyle ilgisi olmayan kişilerin bir uğurda ölmesi garip değil mi? Bunu kimin engelleyeceği konusu da ilgi çekici. Her halde sokakta yürümeyi bırakamayız.

Terörün sorumlularını lanetlerken bir durumu fark etmemiz gerekiyor. Tüm insanlığa saldıracak kadar canileştik. Sıradan insanı öldürerek geleceğimizi mahvettik. Terör saldırılarında birkaç kişi ölüyor sanıyorsunuz, lakin asıl sorun insanlık olarak ne hale geldiğimizdir. Böyle bir aptallığa imza atıyorsak gelecekte bize neler olabilir? Ciddi bir sorun olduğunda insanlık birbirine girecek demektir. Bundan kimse kaçamaz. Sokaktaki insanı öldüren terör gelecekte hiçbir şeyden haberi olmayan insanlığın tamamen yok edileceğinin habercisidir.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply