cahil kötünün elinde

Cahil Kötünün Elinde

cahil kötünün elindeCahil kötüye denk geldiğinde herkes için kötü olan meydana gelir. Bilmeyen insan kötüye alet olur. Cahil bir insanla kötü niyetliyi aynı ortama koyduğunuzda sadece kötülük türemez, aynı zamanda kötülüğü onaracak kuvvet de etkisiz hale gelir. Cahil kötünün söylediklerine kanar ve kötülük eder. Biz cahili suçlarız, kötüler kötülüğüne devam eder. İşte size modern dünyanın kanayan bir yarası, aptal ile kötünün bir arada olması.

Terör eylemleriyle sarsılıyor, her gün ayrı bir trajedi yaşıyoruz. Canlı bombalar kendini neden patlatırken hiç sorgulamıyoruz. Onları suçluyoruz, ama olayın arka planına bakmaya yeltenmiyoruz. Canlı bombaya küfretmek kolay geliyor. Peki onu kurtarmaya ne dersiniz? Canlı bombayı kötü emellerden kurtarmak, bu cahil insanı kötülerin elinden çekip almak nasıl olur?

Hayat bazen seçme şansı vermez. Herkes farklı koşullarla doğuyor. Ailesi olmayan, eğitim alamayan, hayatı boyunca iyilik görmeyen insanlar var. Umutsuz durumdaki insanlar tutunacakları bir el olunca ona uzanmaya çalışıyorlar. İyiliği de tanımadıkları için kötülerin elinde bileniyorlar. İyilik görmeyen canlı bombalar dünyaya da iyilik gösteremiyorlar. Kötülüğe sürükleniyorlar. Cehalet kötülüğün eline düşüyor ve terör gibi kötülüklere bürünüyor.

Modern çağın bu iki tarafına dikkatle bakınız. İnsan nasıl bu kadar cahil olabilir ve insan nasıl bu kadar kötü olabilir? sorularını sormalıyız. Aptallık kötülüğü besliyor. IŞİD, El Kaide, TAK vs. tüm terör bağlantıları cahil insanları sömürüyor. Aslında bu örgütler de kendi inanç dinamikleri ile değil dışarının güdülemesiyle hareket ediyor. İslami ya da komünist bir örgütün masumları öldürerek bir yere varamayacağı belliyken onları bu yola iten kuvvetler var. Kapitalizmin insanın masumiyetini nasıl kullandığını çoğu yazıda anlattık. Modern terörün arkasındaki isimlerin de ardında bazı kötülükler var.

Kesin olan bir şey varsa insanın hakkını aramak için bundan haberi olmayan insanları öldüremeyeceğidir. Yoldan geçene yapılan saldırı hak arayışını geçersiz kılacaktır. Komünizm için topluma saldırmak ve İslam için Müslümanları öldürmek farkına varılması gereken büyük aptallıklardır. Durumun saçmalığını fark edince bu insanların kötülükten önce aptallık sorunu olduğunu kavrarsınız. Hiç de akıl karı olmayan bir biçimde kendi amaçlarına zarar veriyorlar.

Belki kötülüğü yok edemeyiz, ama cehaleti ortadan kaldırabiliriz. İnsanları aydınlatarak kötülüğün kaynağını kesebiliriz. Bunun için düşünmeli ve düşündürmeliyiz. Önceliklerimizi değiştirmeliyiz. Suçlu aramak veya kahraman uydurmak gibi davranışlardan yardımseverliğe geçmeliyiz. Gelişmişlik gibi şeyleri geride bırakıp geride kalanların yabancı olmadığını anlamalıyız. Birileri çok ilerideyse iyilik yaptıkları söylenemez, ancak başkalarını geride bırakacak kadar acımasız oldukları söylenebilir. Kötülüğü içimizde tespit etmeli ve kötüye alet olmaması için cehaleti yok etmeliyiz.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply