yolda ölmek

Yolda Ölmek

yolda ölmekYolda olmak diye bir deyim vardır. Eylemi sürdürmek, devam etmek anlamındadır. Maalesef bugünlerde pek yolda olamıyoruz. Daha çok “yolda ölüyoruz.” Bugün üniversiteye doğru giderken çevredeki vatandaşlardan bir patlama olduğuna dair duyum aldım. Haberlere bakınca epey şaşırdım. Çünkü patlama olan yere gidiyordum! Aslında haberlere ve duyurulara bakılırsa gidemiyordum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin hemen yanında bir patlama olmuş ve biz ölmüştük.

Bir yoldan ne bekleriz? Mümkünse yerinde dursun ve biz de oradan geçelim. Eğer büyük bir şehir söz konusuysa çok iyi niyetli davranmış oluruz. Küçük bir şehirdeysek de şimdi anlatacağım nedenlerle iyi niyetli olamayacağız. Bugün gördüğümüz kadarıyla yol, en azından İstanbul’da, sadece yol değil. Yol bazı sapkınların çirkin amaçlarına doğru çıkıyor. Artık çılgınlık düzeyine ulaşmış olan trafikten bahsetmiyorum. Bütün ülkeyi tehdit eden bir serseri mayını anlatacağım. Yol bu mayınlarla doluyken her an öldüğümüzü haber vereceğim.

Herkesin düşmanı olmanın en etkili yolu herkesi öldürmektir. Herkesi tek tek öldürmek zorsa da bunun yolunda olmak kolaydır. Kamuya açık yerlerde bombalar patlatırsanız herkesin düşmanı oldunuz demektir. Anonim kişileri hedef almak, sokaktaki adama kast etmek sizi nefretlik yapar. Teröristlere diyorum: Rastgele katliamlar hangi amaca hizmet edebilir? Tek suçu oradan geçmek olan insanları öldürünce nasıl bir başarıya ulaşacaksınız? O kadar düşünüyorum, ama akıl erdiremiyorum. Ne kadar haklı bir davanız olursa olsun, herkesi karşınıza aldınız mı mutlu olmanıza imkan yoktur.

Bir düşünceyi savunmak ya da bir amaç için harekete geçmek ile bomba patlatmak çok farklı şeylerdir. Rastgele katliam yapmak herhangi bir amaca zarar verecektir. O bombayı patlatarak aslında kendiniz de dahil yolda olması mümkün herkesi karşınıza aldınız demektir. Rastgele ölümlerle en çok kendinize zarar verdiniz. Amacınıza ihanet ettiniz. Tüm görüşler beyan edilebilir, lakin beyan edilecek bir dünya bırakmazsanız parçası olduğunuz hayatı yok edersiniz. Anonim şahısları hedef almak dünyayı yok etmektir.

Sokaktaki adama yapılan saldırı hayata arz edilen herhangi bir düşünceyi haksız ve gereksiz kılacaktır. Orada ölenler aslında tanımadığınız bireyler değil, savunduğunuz değerlerin temelleridir. Teröristler bugün çok farklı düşüncelerden mürekkep bir üniversiteye saldırdılar. Saldırıyı düzenleyen kim olursa olsun davalarını herkesin gözünde haksız konuma getirdiler. Her kafadan insanın bulunduğu fakültemizde kendi taraftarlarını da hedef aldılar. Tabi bu onlar için önemsiz bir ayrıntı, rastgele öldürerek insanlığa kast etmişler. Yolda yürüyen birkaç öğrenci yüce terörist düşüncesinde yer edinmemiştir.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply