Takdir Edilmek

Takdir Edilmek

Takdir EdilmekTakdir beklemem. Bir ürün olmaktansa yaşamayı yeğlerim. Rafta alıcı beklemek yerine devam etmek isterim. Kimseye bir şeyi başarmış, bir yere ulaşmış, olmuş, pişmiş gibi davranmam. Çünkü benim gideceğim yerler var. Daha orada değilim. Daha ölmedim. Yaşamam gerek. Kimseye “bir şeymiş” gibi davranamam. Ortaya koyulmuş bir markam olamaz. Pahalı şeyler kullanarak fiyatımı belli edemem, çünkü satılık değilim. Ürün değilim ki satılayım. Ürün değilim ki birilerine beğendireyim. Ben insanım, ben yaşamaya devam ederim, ölünce de kalanlar beni devam ettirir.

Herhangi bir şey değilim. Tüm sıfatlardan azadeyim. Bir şey olmak istemiyorum. Bir isimlendirmeye sığmak zorunda değilim. Başkalarına göre zeki, başarılı, güzel olmak ilgimi çekmiyor. Bir yere ulaşmış olmaktansa yolda olmayı istiyorum. Bana bir yere vardın, orada duruyorsun demesinler. Yolda olduğumu görsünler. Hiçbir yere varmış değilim. İnsanım, hep yoldayım. Beni bir kaba sığdırmak isteyenlere cevabım: daha olmadım, olmayacağım, çünkü insanım.

Belli kalıplara sığdırmak isteyenlere karşı çıkarım. Övgüler düzeni eleştiririm. Methiyeler bana hakarettir. Beni seven eleştirsin, eğer yaptığım işten memnunsa nasıl daha iyi yapacağımı söylesin. Beni eleştirsin. Eleştirmiyorsa övgülerini kendine saklasın. İçten davranan kimse eleştirinin faydalı olduğunu reddedemez. Eleştiri bir aynadır. Vücuttaki acı gibidir. Hoşumuza gitmez, ama ilgi gerektiren şeyler olduğunu haber verir. Eleştiri bize yol gösterir. Devam etmemize yardımcı, ürün olmamıza engeldir. Eleştirmek ise yardımdır, o işi yüceltmektir.

Övgüden çok eleştiri bekliyorum. Çok iyisin demek beni geliştirmez. Çok iyiye ulaştığımı söylemek beni durdurur. Beni eleştiren ise kamçılar, daha da iyiye sevk eder. Okuyuculardan dileğim beni durdurmalarındansa kamçılamalarıdır. Zaten faydalı olduğuna inanmasam bu işi yapmam. Biraz da dışarıdan bakış alırsam bu yolda yürüyüşüme itici güç olur.

Takdir edilmek hoştur, ama her şeyin fazlası zarardır. Sadece takdir edilen biri kör olur. Ona uçurumun nerede olduğunu söyleyecek üçüncü gözler gerekir. Birini seviyorsanız, herkes tarafından sevilen biri bile olsa ona eksiklerini söyleyin. Takdir edileni takdir yarışına girmeyin. Hoşuna gitmese de eleştirmeyi deneyin. Belki fark etmez, ama onun yaşamını ilerletecek bir güç verirsiniz. Belki canını bile acıtırsınız, ama kan kaybından ölmesine engel olabilirsiniz. Belki de yolun ortasında durup hedefine vardığını sanıyordur. Bir çimdik ile onu canlandırabilir, yola devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden çimdikleri bekliyorum.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply