açık görüşlü olmak

Açık Görüşlü Olmak

açık görüşlü olmakHer şeyin sesi vardır. Siz duyabildiğiniz sürece her şey bir şeyler anlatır. Kulak asmak meselesidir. Dinlemediğiniz zaman duyamazsınız. Hiç “her şeyi” dinlemeyi denediniz mi? Sanmıyorum. Genellikle işimize yaradığını düşündüğümüz şeyleri dinliyor, geri kalan her şeyi kulak ardı ediyoruz. Kazanabileceklerimizi değil neyi dışlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Kulaklarımız, gözlerimiz, tenimiz, tüm duyularımız kabul etmek için değil ayırt etmek için kullanılıyor. Dar kalıplarımızın dışındakilere şans vermekle ilgilenmiyoruz. Bu yüzden “her şeyi” duyamıyoruz. Aramızda duyan bazı kişilere de deli, ya da filozof diyoruz. Onlar hayatı duyuyor ve bize anlatıyorlar.

Hayat birbiriyle etkileşim halindeki enerjidir. Varlıkların birbirine etkisine, yani iletişime dikkat etmek gerekir. Her hareket anlamını taşır. Her şey hareket eder, her şey ses çıkarır. Her duyduğumuz aslında birer anlamdır. Dil ile ifade edilmese bile duyu organları ile algılanan şeyler birer anlama delalet edebilir. Ses olmak zorunda değildir, görüntüyle de sınırlı olamaz. Anlamlar bizimle gönderici arasındaki bağdan meydana gelir. Gönderenin kıymetsiz bir insan, ya da önemsiz ve cansız bir madde olduğunu düşünürseniz onun anlamını keşfedemezsiniz. Bir şeyin anlamını bilmek için onun dünyasını bilmek gerekir. “İnsanca” yaşamımızda başkalarına pek önem verdiğimiz söylenemez. Bu yüzden çok zor bir işten bahsediyoruz.

Bir şeyi anlamak için önce ona açık olmak gerekir. İçeri kabul etmek gerekir. Bir şeyi anlatmak için de kabul etmelidir. Karşıdakini kabul etmeden, kendinize yaklaştırmadan hiçbir şeyi kazanamaz, kazandıramazsınız. Belki de karşınızdakinin hiç haklı olmadığını düşünüyorsunuz. Ancak ona anlatma ihtiyacı duyuyorsanız önce hak vereceksiniz. Kimse reddedildiği bir görüşmeyi ilerletmez. Eğer karşıdakinin sizi onaylamasını istiyorsanız onun dünyasının da haklı olabileceğini söyleyerek ortak bir zemin bulmalısınız. Ayrıca varsayımlarla yaşadığımız şu dünyada herkesin haklı olabileceğiniz de unutmayınız. Bak: dmy.info/dusunen-adam

Bir şeyi duymak, bir şeyi anlamak, bir şeyi duyurmak veya anlatmak gibi amaçlarınız varsa önce ona açık olmalısınız. Zor olan duymayı reddetmektir. Her şeye bir şans verilebilir. Dinlemek o kadar da zor değildir. Açık görüşlü olmak ve potansiyeli kullanmak herkesi mutlu edebilir. Yanlış bir düşünceden dönmek, yanlış bir düşünceden döndürmek açık görüşlü olmakla mümkündür. Bir sorun mu tespit ettiniz? O sorunun nedenlerini empati kurarak iyice bir benimseyin. Hayatınızdan sıkıldınız mı? Sıkıntılarınızı sizin hayatınızın bir parçası olarak fark edin. Kendinizi kabul edin, başkalarını da kendinizmiş gibi düşünün. Bir şeylerin değiştiğini göreceksiniz.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply