nasul mutlu olunur

Nasıl Mutlu Olunur

nasul mutlu olunurMutluluk ulaşmak ise mutsuzluk gerçek dışını hedeflemektir. Ulaşmayı değil beklemeyi seçenler mutsuz olur. Ulaştığını fark etmek mutluluk yeteneğidir. Daha uzak bir hedefin beklentisi mutsuzluk getirir. Mutluluğun sırrı en basit anlamda beklentiyi düşük tutmaktır. Bir filmden beklentinizi yüksek tutarsanız ondan memnun olmanız zordur. Beklentiyi yükseltmeden izlediğinizde ise değer vermek kolaylaşır. Beklentiyi yüksek tutmak yerine olanı kabul ettiğinizde hayal kırıklığına uğramaz ve hayret etmenin güzelliğine varırsınız.

Nasıl mutlu olunur?

Mutlu olacak mıyız? sorusu yerine önce ne bekliyoruz? diye sormalıyız. Mutluluk hayatın iyi gitmesinden çok beklenenden iyi veya kötü olmasına bağlıdır. Değerlendirmelerin göreli olduğunu biliyoruz. Farklı insanlar kadar farklı mutluluk anlayışları var. Farklı mutluluk durumları farklı beklentilerden kaynaklanır. Mutluluğun en basit sırrı beklentiyi düşük tutmaktır. Daha kısa söylemek gerekiyorsa gerçeği kabullenen mutludur. En mutlu olan ise bir şey beklemeyendir.

Mutlu olmak yetinmekle ilgilidir. İnsanın istekleri sınırsızdır ve mutlu olup yetinmedikçe hiçbir şey yetmeyecektir. Hayattan beklentilerimizi düşük tutarak her zaman mutlu olabiliriz. Olacak olanı kabul eden en mutludur. Yetinmek isteyen mutsuzlukla karşılaşmaz. Para mutluluk getirir mi diye soranlar var. Hiçbir şey mutluluk getirmez, mutluluk hedefimize uzaklık ile ilgilidir. Nitekim daha çok para isteği daha çok doyumsuzlukla sonuçlanır. İştahıyla yönlendirilen mutlu olamaz, çünkü hiçbir zaman ulaşamaz. Beklentisi olmayan ise en küçük gelişmede bile hayrete düşecek ve sevinecektir.

Beklenti içinde sıkışıp kalan ve iştahının kurbanı olan kişi büyük gelişmelerde bile mutlu olamaz. Halbuki beklentiyi düşük tutan kişi hayatta olmayı mutluluk addetmekten başlar; nefes almayı, doğayı, duymayı ve konuşmayı mutluluk kaynağı yapar.

Kabul etmenin maliyeti yoktur. Olanı kabul etmek bizden ne kaybettirir? Başarılı olma olasılığınızın her zaman düşük olacağını varsayın. Hayal kırıklığındansa tevazu daha çok hoşunuza gidecektir. Hazır olmak çoğu zaman bir şey kaybettirmez, ama yanlış yol büyük bir emeğin heba edilmesidir.

Başarılı olmayı bekliyorsanız boşuna beklemeyin. Başarı dışarıya göre bir durumdur, siz kendinizi başkasına beğendirmeye çalışıyorsunuz. Hayattan beklentiniz para ise ömür boyu fakir kalacaksınız. Dışarıdan alınan hiçbir şey sizin değildir. Bize ait olan sadece içimizde, kendimizde keşfedeceklerimizdir.

 Ayrıca Bakınız

One Response

  1. Halit Can Dündar 29 Temmuz 2017

Leave a Reply